Hospodaření unie je špatné, tvrdí auditoři

Největší problémy má Evropská unie s neoprávněným vyplácením podpor zemědělcům.

Neprůhledné předpisy, laxní přístup úředníků a chybné politické rozhodování jsou příčinou velké řady omylů, které provázejí hospodaření Evropské unie. "Zacházení s prostředky unie vykazuje nepřijatelně vysokou míru chyb. Jedná se hlavně o oblasti zemědělství a regionální pomoci. Ani v posledním roce nedošlo přes neustálé upozorňování na chyby k vůbec žádnému zlepšení," uvádí ve své výroční zprávě o financích unie Evropský účetní dvůr, kontrolní instituce patnáctky.

Auditoři proto jednohlasně odmítli doporučit Evropskému parlamentu, aby schválil hospodaření unie. Stalo se tak již posedmé za sebou.

Pouze v jediné oblasti se podařilo dosáhnout pokroku: oproti minulosti jsou již v pořádku provozní náklady unie.

Některé kauzy vzbudily údiv i u zkušených kontrolorů. Ve zprávě je například uveden jeden francouzský zpracovatel ovoce. Ten od roku 1997 pobíral podporu na výrobu sirupu z broskví a hrušek, ale z ovoce dělal marmelády a saláty. To však z rozpočtu unie není podporováno. Jeho podvod byl naprosto úmyslný, ale nikomu to nevadilo. Příslušní pracovníci Evropské komise to sice zjistili, ale dokumenty založili a nikomu nic neoznámili. Jejich povinností přitom bylo oznámit celou věc evropské skupině pro potírání podvodů (OLAF). A dnes již podle auditorů nelze zjistit, kdo tak rozhodl.

Majitel továrny si tak přišel na 2,3 miliónu eur v roce 1996, 2,6 miliónu o rok později a 1,8 miliónu v roce 1998. Podobných případů jsou podle Evropského účetního dvora stovky.

Strůjci většiny podvodů jsou však sami zemědělci. Například pobírání přímých příspěvků za to, že přestanou pěstovat plodiny, jichž je na trhu přebytek, je v polovině zemí unie (tedy ve všech státech, které mají rozvité zemědělství) již téměř folklórem. Auditoři ale upozorňují, že vinu nesou i úředníci, kteří často bez jakýchkoli podkladů vyplácejí peníze každému, kdo si o ně řekne. Někdy je však prokazování vlastnictví půdy neřešitelným problémem. Například v Řecku již dlouho nefunguje katastr nemovitostí, a proto jakýkoli nárok může úředník posoudit jako oprávněný. I tam platí zásada, že ve sporném případě je občan zvýhodněn proti státu.

Obdobné je to i u poskytování příspěvku na chov skotu, ovcí a koz. Například v Portugalsku neexistuje žádná evidence a příspěvky jsou vypláceny automaticky. Obdobná situace je i ve Velké Británii, kde úředníci žadatele v naprosté většině případů nekontrolují. Pokud však již jdou na prohlídku dotovaného stáda, tak se v rozporu se základními principy své práce napřed ohlásí. Dotyčný rolník si tak může od souseda obstarat chybějící zvířata. Na oplátku mu je příště zase půjčí on.

Chyby však dělají i úředníci komise. Jeden z nich například špatně vypočítal výši příspěvku za neobdělávanou půdu pro španělské farmáře a tím je připravil o 2,4 miliónu eur. Tato částka představuje téměř 1,5 procenta celého příspěvku.

Podle zprávy přetrvává problém, se kterým se unie potýká desítky let. Jde o příspěvky pěstitelům a zpracovatelům oliv. Ve Středomoří je joblíbeným sportem pobírání těchto dotací i lidmi, kteří olivy znají pouze z obchodu. Chybí však vůle tento problém řešit, jelikož pěstitelé oliv jsou vlivnou lobby.

Auditoři také kritizují neprůhlednou legislativu unie. "Doplácejí na to nejenom naši občané, ale i kandidátské země," tvrdí. Narážejí tak na skutečnost, že peníze z podpůrných fondů SAPARD a ISPA (pro podporu zemědělství a obnovu infrastruktury) nikdo neviděl ani tři roky po založení těchto fondů.

Celý systém hospodaření unie je podle účetního dvora zmatečný. Problémem je účtování některých částek v jiných letech, než kdy k nim došlo. Jindy se zase platby zdrží a jsou vyplaceny v příštím roce, takže různé odbory Evropské komise je mají zaneseny v různých letech. "O hospodaření unie nemá nikdo naprosto jasnou představu," stěžují si auditoři.

Komise výtky odmítá s tím, že průběžně reformuje své fungování. "Je to nedostatečné. Nejsou brány ohledy na některé naše připomínky. Mimo to se účinky projeví až za několik let, ale to je pozdě," tvrdí předseda účetního dvora Jan Karlsson. A marně připomíná, že rychlé ozdravení financí je jednou z priorit současné komise.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info