Greenpeace: Česko zabránilo dostatečné účinnosti REACH
13.12.2006 | Ekolist.cz
Česko spolu s Německem, Polskem, Irskem a Velkou Británií zabránilo dostatečné účinnosti nové evropské směrnice o regulaci chemických látek, takzvaného programu REACH. Český postoj byl formulován na základě jednostranných podkladů, řekl na dnešní tiskové konferenci vedoucí toxické kampaně Greenpeace v ČR Jan Freidinger. Dokument dnes schválil Evropský parlament.
Ministerstvo životního prostředí podle Freidingera zaplatilo studii o negativních dopadech REACH na chemický průmysl a peníze na studii o přínosech dokumentu veřejnému zdraví a životnímu prostředí mu už "nezbyly". "Chemici prostě přišli za ministrem životního prostředí minulé vlády Liborem Ambrozkem (KDU-ČSL) a peníze dostali," dodal.
"Nezaznamenali jsme, že by během dlouhodobého bruselského jednání zaznívalo z české strany cokoliv jiného než neodůvodněné obavy z dopadů REACH na chemický průmysl," uvedl Freidinger. Ještě více frustrující podle něj je, že pozici Česka převážně vytvářel náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha, zástupce instituce, která má ochranu přírody v popisu práce.
Greenpeace připouštějí, že evropská chemická politika sice zlepšuje dosavadní zcela nedostatečný způsob nakládání s chemikáliemi, reforma ale podle nich zůstala na půl cesty. Mnoho nebezpečných chemikálií bude proto dál ohrožovat zdraví lidí a životní prostředí.
Nepodařilo se podle Freidingera prosadit princip odpovědnosti výrobců za chemické látky. Chemická lobby do předpisu rovněž prosadila, aby výrobci nebo dovozci k látkám vyráběným nebo dováženým v množství do deseti tun ročně, což se týká 60 procent chemikálií zahrnutých v REACH, nemuseli poskytovat dostatek informací, na jejichž základě by bylo možné zhodnotit jejich rizikovost a hledat bezpečnější řešení.
Úspěchem nové směrnice podle Greenpeace je prosazení principu povinné náhrady látek, které se velmi těžko rozkládají v životním prostředí a které se hromadí v živých organismech. Výrobci a dovozci budou muset také poskytovat informace o látkách vyráběných nebo dovážených ve větším množství.
Aktivisté uspořádali tiskovou konferenci v kavárně Rosmarin v těsném sousedství sídla Svazu chemického průmyslu. Po jejím skončení předali koš výrobků, které podle jejich soudu obsahují nebezpečné látky, představiteli chemického průmyslu Ladislavovi Novákovi jako vánoční dárek. Ten slíbil, že bude na bezpečnost chemikálií dohlížet.
Václav Hrníčko
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



