Gesto EU exportu našeho obilí prakticky nepomůže

Zrušení zvláštní celní sazby ve výši deseti Eur pro dovoz obilí ze střední a východní Evropy se na objemu tuzemských vývozů do Unie příliš neprojeví. V rozhovoru pro Agris to dnes uvedl generální ředitel největšího tuzemského agropotravinářského vývozce, František Janů ze společnosti AGF Trading.

Podle Janů jde navíc o přesně specifikovanou jakostní potravinářskou pšenici, která musí mít například obsah 12 procent proteinů nebo 25 procent lepku. Za takové obilí však požadují domácí zemědělci cenu přes 4000 korun za tunu, a za tuto cenu je obilí na zahraničních trzích neprodejné.

"Abychom mohli pšenici uvedených parametrů do EU vyvážet, znamenalo by to cenu zhruba 3700 korun za tunu franko hranice. Po odečtení nákladů na dopravu bychom museli od zemědělců vykupovat surovinu za cenu 3300 až 3400 korun za tunu. Takovou cenu nám nikdo nedá, takže nemá smysl mluvit o možném exportu," konstatoval Janů.

Podle rozhodnutí Evropské komise z 10. října zruší EU od 9. listopadu letošního roku šest let platné zvláštní clo na dovoz obilí z východní Evropy po souši, po řece či z přístavu ve Středozemním, Černém a Baltském moři. Důvodem návrhu je posílení nabídky obilí na trzích EU a impuls ke snížení cen. Do současné doby mělo toto privilegium z kandidátských zemí pouze Maďarsko.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info