Geneticky upravené organismy vytvářejí nežádoucí mutanty plodin
15.11.2001 | Hospodářské noviny
Nejnovější vědecká studie přiznává, že geneticky modifikované organismy (GMO) mohou nejen vytvářet zdravotně závadné mutanty plodin, ale i generovat rostliny, které již nebudou odolné proti herbicidům a insekticidům.
Jak se uvádí ve zprávě Organizace OSN pro potraviny a zemědělství (FAO), plodiny vypěstované s pomocí GMO, které mají zemědělcům ušetřit výdaje za postřiky proti škůdcům, mohou neblaze zasáhnout další geneticky nemodifikované rostliny na okolních polnostech. "Ty si totiž vytvoří proti herbicidům a insekticidům obranné látky. Takže ani postřiky pak nezamezí zaplevelení nebo poškození porostů," praví se ve studii.
Podle specialisty FAO Jamese Dargieho, citovaného včera agenturou Reuters, zemědělci ve Spojených státech, kteří používají geneticky upravená osiva, ušetří na každém akru patnáct dolarů. Odhaduje, že ročně se tak v USA ušetří 1,2 miliónu kilogramů pesticidů, což je velmi významné z ekologického hlediska.
Kromě Spojených států se genetické inženýrství používá rozsáhle i v sousední Kanadě. Letos tam například bylo 61 procent plochy (ze čtyř miliónů hektarů) oseto geneticky modifikovaným osivem řepky olejné. Jak píše Reuters, v kanadských silech už nejsou oddělovány geneticky upravené plodiny od "normálních".
Na rozdíl od Severní Ameriky se v Evropě projevuje vůči geneticky modifikovaným plodinám a potravinám strach a obavy spotřebitelů i pěstitelů. I když například britská vláda oficiálně podporuje pokusy s pěstováním geneticky upravených plodin, farmáři, kteří se jich účastní, jsou vystaveni nepřátelství okolních zemědělců.
Britský farmář Dave Rose, který se zapojil do vládního pokusného projektu pěstování geneticky modifikované řepky olejné, byl podle agentury Reuters udiven a zaskočen tím, jak se jeho sousedé ve vesnici, kde od narození žije, proti němu velmi rázně postavili. "Byl jsem proto donucen se tohoto projektu vzdát. Než jsem své sousedy stačil informovat, pro co jsem se rozhodl, místní tisk už o tom v předstihu napsal, takže jsem byl vystaven nenávistné kampani."
Špatně dopadl i britský farmář Jeremy Courtney, který vysadil na třech hektarech geneticky upravené osivo řepky olejné. "Musel jsem to vzdát. Zjistil jsem, že mi někdo poškodil stroje, můj dům byl pomalován nepřátelskými graffiti a sousedé se vůči mne i členům mé rodiny začali chovat velmi výhrůžně," přiznal.
Další články v kategorii Podnikání
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)