Francouzský soud osvobodil aktivisty ničící GMO
12.12.2005 | Osel.cz
Zvykli jsme si plakat nad pomalostí a hloupostí českých soudů. No, ve Francii na tom zřejmě nejsou o mnoho lépe. Spíše naopak. Jinak si totiž nelze vysvětlit verdikt soudu v městě Orleans, kde bylo 49 ekologických aktivistů obžalováno z „organizovaného vandalství“, protože zničili porosty geneticky modifikované kukuřice. Měli se tohoto trestného činu dopustit hned dvakrát – v roce 2004 a 2005. Soud je ale osvobodil. V rozsudku se praví, že „obžalovaní prokázali, že se dopustili organizovaného vandalství v situaci krajní nouze“.
Pokud máte pocit, že se na pole s geneticky modifikovanou kukuřicí dostavila k smrti vyhladovělá individua, která se tam v „krajní nouzi“ přišla „napást“, jste na omylu. Podle rozsudku nastala „krajní nouze v důsledku bezuzdného šíření modifikovaných genů, jež představuje jasné a bezprostřední nebezpečí pro zdraví v tom smyslu, že může být zdrojem kontaminace a nežádoucího znečištění“.
Soud nařídil obviněným uhradit vlastníkovi pozemku vzniklou škodu ve výši 6 000 euro. To byl ovšem jen zlomek z částky 398 000 euro, kterou vlastník porostů požadoval. V této souvislosti je asi dobré zmínit, že pokud někdo v České republice zplundruje pozemek, na kterém se provádí odrůdové zkoušky (a je jedno, jestli je to odrůda geneticky modifikovaná nebo „klasická“), pak se při vyčíslení škody nepočítá to, že byly zničeny výsledky předchozích testů, ale spočítají se jen zničené rostliny a přepočtou se na „celkovou škodu“. Takže na tom nejsme ve srovnání s Francií o mnoho lépe.
Orleánský prokurátor Alex Perrin se namístě odvolal. Ve své žalobě požadoval pro každého obžalovaného trest až 3 měsíce odnětí svobody nepodmíněně. Nebral ohled ani na to, že mezi obžalovanými jsou dva přední politici strany zelených. Jedním z nich je náměstek pařížského starosty Yves Contassot, který má v Paříži (jak jinak) na starosti problematiku životního prostředí. „Je to obrovské vítězství pro odpůrce geneticky modifikovaných organismů a rozsudek by mohl být důležitým právním precedentem,“ řekl jeden z osvobozených aktivistů Jean-Emile Sanchez.
No doufejme, že se pan Sanchez mýlí, protože to by byl asi nejvyšší čas začít uvažovat o emigraci ze zemí EU.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



