Firmy dostaly o 15 procent povolenek víc, než potřebovaly
25.09.2006 | Právo
České firmy dostaly loni o 15,2 miliónu, tedy asi o 15 procent, více emisních povolenek, než činila jejich skutečná potřeba z hlediska vypouštění oxidu uhličitého. Uvádí to zpráva o stavu životního prostředí v Česku za rok 2005. Na léta 2005 až 2007 schválil Brusel pro Českou republiku roční příděl 97,6 miliónu povolenek po jedné tuně. O počtu povolenek na roku 2008 až 2012 chce ministr životního prostředí Petr Kalaš rozpoutat diskusi na konci příštího týdne. Nebude však dlouhá, protože stát měl návrh Evropské komisi odevzdat už před prázdninami.
Nadbytek vyvolal bouřlivou odezvu
„Výsledky inventur emisí ukázaly, že většina států přidělila podnikům více povolenek, než byly aktuální emise v daném roce. To znamená, že firmy obdržely více povolenek, než činila jejich potřeba z hlediska množství emisí oxidu uhličitého. Konkrétně pro Českou republiku je tento rozdíl 97,6 (alokace) - 82,4 (emise) = 15,2 miliónu povolenek,“ uvádí zpráva.
Autoři dokumentu konstatují, že nadbytek povolenek vyvolal bouřlivou odezvu na trhu s emisními povolenkami a pád ceny jedné povolenky až k deseti eurům za povolenku. Situace na trzích se nicméně opět stabilizovala.
„Ukázalo se také, že nemusí platit přímá úměra mezi výší alokace povolenek a množstvím emisí oxidu uhličitého, to znamená, že vyšší alokace nemusí nutně znamenat vyšší vypouštěné emise. Podniky přistupují k povolenkám jako k aktivu, které ovlivňuje jejich tržní chování,“ konstatuje dokument.
Přidělování se stalo politikem
Vzhledem k obchodovatelnosti povolenek se z jejich přidělování stalo politikum. Ekologické organizace požadují, aby bylo povolenek co možná nejméně, protože tak budou podniky tlačeny k úsporám. Firmy naopak žádají o vyšší počet povolenek, jednak kvůli možným omezením, jednak kvůli možnosti přivydělat si na jejich prodeji.
Největšímu českému znečišťovateli ovzduší - energetické skupině ČEZ vynesl loni prodej nadbytečných povolenek 1,1 miliardy korun. Kalaš ve středu vedení firmy vyzval, aby tento zisk vložilo do budování alternativních zdrojů energie.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



