Farmáři chtějí změnit dotační systém

Průhledné, účelné a jednoduché mají být dotace podle soukromých zemědělců

Na rozdíl od stávajícího systému subvencí chtějí soukromí farmáři, aby veškeré toky zemědělských dotací proudily do resortu pouze jediným způsobem.

Soukromí zemědělci, sdružení ve své největší organizaci - Asociaci soukromého zemědělství (ASZ), požadují od státu radikální změnu nejdůležitějšího nástroje státní agrární politiky. Koncem minulého týdne vydala ASZ návrh zásad systému státních subvencí, který má především zohlednit individuální vlastnictví a řízení zemědělských podniků rodinného typu. Soukromníci si ale podle předsedy Asociace Stanislava Němce zároveň uvědomují, že tomuto cíli brání mnoho překážek způsobených dosavadní agrární politikou. Ta podle nich konzervuje současný stav, čímž udržuje při životě neefektivní podniky. Nefunguje prý trh s půdou a další překážkou změny dotačního systému je silná lobby podniků právnických osob.

Farmáři chtějí několik způsobů, jejichž prostřednictvím proudí k prvovýrobcům státní podpora, sjednotit v jeden. "Navrhujeme jediný tok peněz do resortu podle dlouhodobých pravidel, a to silou zákona," stojí v návrhu ASZ. Dotační tituly, schválené Parlamentem by tak byly neměnné několik let a konkrétní výše prostředků by vždy byla projednávána v rámci státního rozpočtu. "V pravomoci ministerstva a vlády by měly být pouze nutné operativní zásahy reagující na akutní problémy, a to v předem jasně definovaném rámci," tvrdí farmáři.

Nejdůležitější okruh podpor má podpořit investice "nezvyšující zemědělskou výrobu, ale naopak snižující nákladovost". Stát by měl také podporovat vznik nových farem. Prioritou by pro stát také měla být větší podpora odbytových a zpracovatelských sdružení. Asociace navrhuje poskytovat státní dotace formou grantů vypsaných na základě předložení projektu a splnění předem daných podmínek určených státem. Všechny subvenční programy by prý měly platit minimálně pět let od jejich vyhlášení. Co se týká regulace trhu, měl by mít nově zřízený intervenční fond kompetence pouze v regulaci trhu a nikoli v dotační politice, jak navrhuje vláda. "Fond by měl mít jen výkonný charakter."

Současný dotační systém v zemědělství spočívá v podpoře mimoprodukčních funkcí zemědělství (vládní nařízení), podpůrných programech (součást státního rozpočtu), dotace Garančního fondu a v regulaci trhu. Nejvíce prostředků jde do přímých dotací (podpůrné programy a vládní nařízení) a na regulaci trhu (dotace Státního fondu tržní regulace).

Asociace soukromého zemědělství se v lednu tohoto roku zavázala uzavřením dohody se Svazem zemědělských družstev a společností, že s družstevníky bude změnu rozdělování dotací společně vůči státu prosazovat.

Praha (fen)

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info