Evropská unie zvítězila nad USA ve sporu o výhody amerických vývozců
15.01.2002 | Hospodářské noviny
Spojené státy včera prohrály jeden z nejzávažnějších sporů s Evropskou unií, a to v otázce mnohamiliardových daňových úlev, které americkým exportérům poskytovala washingtonská vláda.
Ve prospěch unie rozhodla Světová obchodní organizace (WTO) v odvolacím řízení. Potvrdila původní rozhodnutí WTO z loňského srpna. Podle něj daňové zvýhodňování amerických vývozních společností, zvláště pak ocelářských, odporuje pravidlům mezinárodního obchodu, je nelegální exportní dotací.
Spojené státy zavedly program daňových úlev již loni a nahradily tak dřívější systém zahraničních prodejních korporací. Vyvolaly tím odmítavou reakci unie, argumentující mezinárodními dohodami o zemědělství a o dotacích.
"Sporné americké zákony dávaly exportérským společnostem možnost nezdaňovat v USA příjmy z vývozu zboží a služeb," uvedla včera agentura AP.
Americká vláda je zdůvodňovala nutností zabránit dvojímu zdanění. Evropská unie v tom ale viděla nedovolenou státní pomoc, což nakonec potvrdila v poslední instanci i WTO.
Dosud na daňovém systému profitovaly tisíce amerických společností, jako například Microsoft a Boeing. Výhod ale využívaly i evropské firmy investující v USA, například německé, poznamenal k tomu německý list Handelsblatt.
"Zvítězili jsme ve všech bodech. Je to plné vítězství," uvedl včera pro agenturu Reuters nejmenovaný zdroj v Bruselu. Podobně zhodnotil situaci i komisař pro otázky obchodu Pascal Lamy. "Je záležitostí Spojených států uplatnit rozhodnutí WTO a ukončit konflikt jednou a provždy," řekl Lamy pro Reuters.
Rozhodnutí WTO dává unii do rukou silný nástroj nátlaku na Američany. Brusel může teď požadovat, aby WTO stanovila výši obchodních sankcí, které budou uvaleny na USA do doby, než Washington zreviduje daňový systém.
Unie uvedla, že bude požadovat 4,04 miliardy dolarů jako dodatečná cla na americké zboží. "Experti na obou stranách Atlantiku se ale domnívají, že EU se bude chovat zdrženlivě, neboť nechce vyvolat novou obchodní válku," napsal Reuters.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



