Eurem se začne platit za necelých sedm týdnů
15.11.2001 | Právo
Od Nového roku bude do hotovostního oběhu oficiálně zavedena nová evropská měna euro. Zanikne dvanáct měn zemí, které jsou členy Evropské měnové unie.
Ve většině států jimi bude možné platit do konce února. Pouze německá marka přestane být oficiálním platidlem již letos 31. prosince. Většina obchodníků v Německu však bude platby v markách tolerovat až do konce února. Ve Francii platnost franku skončí 17. únorem. V Irsku je posledním datem 9. únor, v Nizozemsku již 28. leden. Bankovky zanikajících měn jsou všechny evropské komerční banky povinny vyměňovat až do konce června 2002. Jen v prvních měsících ale nebudou výměny zatíženy zvláštními poplatky. "Hotovostní výměny jsou vhodné jen u menších částek. Větší obnosy doporučuji uložit na devizový účet, čímž se klient zpravidla vyhne i běžným směnárenským poplatkům," soudí Michal Tomášek, odborník Komerční banky pro Evropskou unii. Centrální banka doporučuje řešit situaci ještě do konce roku třeba i výměnou za koruny. Problém je s mincemi, které banky nemusí přijímat.
Devizová konta bez starostí
Devizové účty, které jsou vedeny v některé ze zanikajicích měn, jsou postupně automaticky převáděny na euro. Protože v bezhotovostním platebním styku již staré měny neexistují, v podstatě se jen mění vyjádření uložené hodnoty. Převody byly v České republice zahájeny 1. září a budou ukončeny do konce roku. Čísla účtů zůstanou zachována. Protože jsou přeměny prováděny podle pevných přepočítacích koeficientů, nelze na konverzích prodělat. Rovněž na úrocích klienti nepřijdou zkrátka, sazby zanikajících měn a euro účtů jsou zpravidla identické. Například v GE Capital Bank jsou euro účty dokonce úročeny lépe. Za vklady bankovek zanikajících měn se většinou neplatí poplatky. Obezřetnost bude třeba u obchodních smluv, které jsou uzavřené v některé ze zanikajících měn. Častým případem jsou u nás nájemní či pracovní smlouvy v německých markách. Bylali smlouva uzavřena do 31. prosince 2001, platí kontinuita závazků a částky budou přepočteny na euro. "Pokud by někdo uzavřel takovou smlouvu později, zněla by na již neexistující měnu a vymahatelnost závazků by byla riziková," míní Tomášek. Ve smlouvách uzavřených po Novém roce tedy musí namísto zanikajících měn figurovat euro. "Ale smlouvy znějící na euro lze uzavírat už teď. Možné je to již od 1. ledna 1999," dodal Tomášek.
Jak nová měna vypadá
Bankovky euro jsou vyrobeny pro sedm hodnot od 5 do 500 eur. Každá nese motiv jednoho architektonického slohu (klasická antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, doba skla a železa, moderní architektura 20. století). Grafické řešení je dílem rakouského výtvarníka Roberta Kaliny. Na lícové straně jsou okna a brány, které symbolizují otevřenost a spolupráci v Evropě. Mosty na rubu bankovek vyjadřují komunikaci v rámci Evropy i mimo ni. Na bankovkách nejsou fotografie reálných historických památek, vždy jde pouze o výběr nejvýraznějších prvků slohu. Kromě těchto dominantních motivů nesou bankovky i další prvky. Je to zejména symbol unie s dvanácti žlutými hvězdami, nápis euro v latince i řecké abecedě, zkratka Evropské centrální banky v pěti jazycích a podpis jejího pezidenta. Mince euro mají společnou pouze lícovou stranu, zatímco rubová nese národní motivy jednotlivých zemí. Společnou stranu navrhl belgický výtvarník Luc Luyxc. Na euro přejdou samozřejmě i Monako, San Marino a Vatikán, které nemají vlastní měnu. Budou ale vydávat vlastní euro mince s národní rubovou stranou. Protože jich bude velmi malý počet, stanou se asi vyhledávanou sběratelskou atrakcí. Jedno a dvoueurové mince jsou vyrobeny v dvoubarevném žlutobílém provedení. Mince deset, dvacet a padesát centů jsou žluté, nejnižší hodnoty mají barvu měděně červenou. Všechny mince jsou kulaté, kromě dvaceticentové, která má tvar španělského květu.
Nejvyšší jsou mince v hodnotě jedno a dvě eura, nejnižší jeden cent. Jedno euro má sto centů.
Další články v kategorii Podnikání
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)