Elektrowin plánuje snížení poplatků za likvidaci elektrošrotu
06.12.2006 | Ekolist.cz
Lidé by již příští rok při nákupu některých domácích spotřebičů mohli ušetřit. Společnost Elektrowin totiž na začátku roku 2007 sníží poplatky, pomocí kterých financuje povinný sběr a likvidaci vysloužilých velkých a malých elektrospotřebičů. Poplatky jsou nyní v obchodech uváděny samostatně u ceny výrobků. Například u chladniček a mrazniček činí i s DPH 420 korun. Mediální zástupkyně společnosti Elektrowin Magdalena Čevelová dnes ČTK řekla, že firma podrobnosti o plánovaném snížení příspěvků na vysloužilá elektrozařízení zveřejní příští týden. "Platit (snížení poplatků) bude od Nového roku," uvedla Čevelová.
Výrobci a dovozci mají podle novely odpadového zákona od loňského srpna povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů. Náklady má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku a slouží na likvidaci zboží vyrobeného do loňského 13. srpna. Navíc musejí výrobci a dovozci do ceny nových spotřebičů vyrobených po 13. srpnu zahrnout i náklady na jejich budoucí likvidaci, což zvýšilo cenu výrobků až o několik procent.
Společnost Elektrowin do letošního října zpětně odebrala 7565 tun elektrozařízení, což představuje 212.540 kusů domácích spotřebičů. Více než 167.000 kusů elektrošrotu představovaly staré chladničky a mrazničky. Malých domácích spotřebičů bylo odebráno 38.000 kusů. Zbývající část připadla na ostatní velké domácí spotřebiče, jako jsou například pračky a myčky.
Česká republika musí podle evropské směrnice do konce roku 2008 vybrat nejméně čtyři kilogramy elektroodpadu na obyvatele ročně, tedy zhruba 40.000 tun. Například společnost Elektrowin by letos měla odebrat na obyvatele zhruba kilogram, příští rok 2,1 kilogramu a v roce 2008 již 2,8 kilogramu elektroodpadu. Systém Elektrowin nyní pokrývá přibližně 4,4 milionu obyvatel České republiky.
V Česku je nyní zapsáno šest kolektivních systémů zpětného sběru elektrického odpadu - Elektrowin, Asekol, Retela, Ekolamp, OFO-recykling a Rema. Každý z nich má na starost určitý druh vysloužilých elektrospotřebičů.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



