Ekonomiku čeká dobrý a klidný rok
02.01.2002 | Mladá fronta Dnes
Do nadcházejícího roku nemusí lidé hledět s obavami. Ceny se zvýší méně než loni, nezaměstnaných moc nepřibude a platy porostou. Nepřinesou-li výraznější rozruch volby, nečekají ekonomiku žádné šoky.
O letošních Vánocích lze očekávat nové rekordní útraty. Reálné mzdy se totiž letos zvýší v průměru zhruba o tři procenta a Češi už letos při nákupech předvedli, že je spoření příliš nezajímá a raději berou obchody útokem.
Ceny porostou pomaleji
S růstem životní úrovně mohou Češi počítat hned z několika příčin, které jsou mimo jejich vliv. Mzdy se sice zvýší o něco méně než loni, podle většiny ekonomů o šest až sedm procent, ale v peněženkách jim reálně přibude zhruba stejně jako v loňském roce. Na rozdíl od roku 2001 totiž podraží méně nájmy a elektřina, o nichž rozhoduje vláda, a silný kurz koruny by měl zajistit levnější dovoz spotřebního zboží, například elektroniky. V průměru se tak lidé letos dočkají stejného zvýšení životní úrovně, jaké jim zajistil loňský rekordní růst mezd.
Držme palce Evropě a Americe
Zatímco české hospodářství loni rostlo slušným tempem, země Evropské unie a Amerika upadly do těžké letargie. Nezaměstnanost v obou zónách roste a před hlubší krizí drží Ameriku veřejnost, která neochabuje v utrácení. Pro české firmy je však klíčový evropský trh, kam vyvážejí nejvíce svých výrobků. "Oživení v Evropě nelze předpokládat již na jaře 2002, ale pravděpodobněji až koncem roku," soudí hlavní ekonom Patria Finance Ondřej Schneider. Čím dříve se tedy Evropa a Amerika vymotají z recese, tím více se zmenší hrozba, že čeští exportéři ztratí trhy a že na ně dopadnou nepříjemné důsledky v podobě růstu nezaměstnanosti.
Nezaměstnanost se "kousla"
Zvykejme si na nezaměstnanost mezi osmi a devíti procenty, tvrdí někteří ekonomové. Růst ekonomiky ani příliv zahraničních investic ji příliš dolů nesrazí. "Nezaměstnanost má totiž stále více strukturální povahu. Tedy, zvyšuje se počet dlouhodobě nezaměstnaných a počet lidí, kteří si zvykli na sociální dávky. Trh práce je navíc spíše omezován, než aby se podporovala jeho pružnost. Minimální mzda roste, pokračuje regulace nájemného a propouštění se administrativně omezuje," vysvětluje Schneider. Největší optimisté tak letos připouštějí pokles nezaměstnanosti na 8,2 procenta.
Investoři mají Česko rádi
Stále větší význam mají pro ekonomiku zahraniční investice. Skvělou zprávou bylo rozhodnutí automobilek Toyota a Peugeot postavit novou automobilku v Kolíně za 47 miliard korun. "Přímé zahraniční investice budou letos nižší než loni. Určitou nejistotu budou znamenat volby, a investoři tak budou čekat, až jak dopadnou," míní Jan Schiesser ze společnosti Atlantik finanční trhy. Vliv politiky na ekonomiku však slábne s postupem privatizace a přesouvá se do trochu jiné roviny. "Zásadní vliv politiky neočekávám za předpokladu, že žádná z rozhodujících politických sil nebude zpochybňovat směřování České republiky do Evropské unie," říká hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.
Nebezpečí rozpočtu
Velkou neznámou pro další vývoj ekonomiky však zůstávají rostoucí schodky veřejných rozpočtů, s nimiž dosavadní vláda nic nedělala. Kabinet, který vzejde z voleb, se tak tímto problémem bude muset začít rychle zabývat. "Schodek dosáhne po očištění o výdaje na transformační instituce pěti až šesti procent hrubého domácího produktu v letech 2001 a 2002. A to je neudržitelné i ve střednědobém výhledu," tvrdí Schneider. Nová vláda tak zřejmě bude muset přijít s podstatnými škrty v rozpočtu a omezit vládní útraty. Rozpočet na letošní rok je však daný, takže utažení opasků může přijít nejdříve v roce 2003. O konkrétních krocích však zatím politici mlčí, aby nevylekali voliče před nadcházejícími volbami.
Nápodobně u daní
V oblasti daní není zatím příliš jasno, do určité míry ze stejných "předvolebních důvodů" jako u rozpočtu. Obě otázky jsou navíc spojeny pupeční šňůrou. Problémy rozpočtů totiž politikům nedovolí rychle snížit daně. Nejpravděpodobnější je mírný růst daně z přidané hodnoty zvýšením dolní sazby či převedením zboží z dolní do horní sazby daně a sladění spotřebních daní s úrovní obvyklou v unii. "Jelikož nebyla schválena valorizace daňových pásem, míra zdanění příjmů mírně vzroste," dodává Sobíšek.
Kurz zůstane silný
Kurz koruny, který v závěru roku zdolával rekord za rekordem, zůstane poměrně silný. Do země totiž potečou devizy za prodej energetických firem. "Rozhodit" by ho mohly případně jen volby. Průměrný kurz koruny k euru tak ekonomové odhadují v rozpětí od 31 do 33 korun.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)