Družstvo chce za půdu pro Hyundai 147 mil.
29.11.2005 | Právo
Čtyřicetimiliardovou investici korejské automobilky Hyundai v Moravskoslezském kraji může oddálit zemědělské družstvo v Nošovicích, které požaduje za uvolnění pozemků potřebných pro budoucí areál automobilky podle informací Práva 147 mil. korun. Navíc chce družstvo do pronájmu náhradní pozemky na mnohem delší dobu, než nabízí kraj. Předseda družstva Jiří Vícha i tisková mluvčí kraje Šárka Swiderová se na přímý dotaz Práva odmítli k částce vyjádřit. „Jednání pokračují, nebudeme to zatím jakkoli komentovat,“ řekla Swiderová. „Zatím k tomu nebudu nic bližšího říkat, nejprve si musíme v představenstvu družstva vyhodnotit poslední jednání s krajem z minulého pátku,“ řekl Právu Vícha.
Podle zdroje Práva družstvo svůj požadavek obhajuje argumentem, že má na pozemcích už zaseté ozimy, které by příští rok ale už nesklidilo. Další významnou položkou jsou prý podle družstevníků náklady spojené s přemisťováním hospodaření na jiné pozemky.
Stát slíbil 1,5 miliardy
Rozhodující částku pro výkup pozemků pro případnou stavbu automobilky dává stát, i když je vykupuje kraj. Vláda už 16. listopadu uvolnila na tyto účely půldruhé miliardy korun. Podle informací, které má Právo k dispozici, však zatím není jasné, kdo by v případě, pokud by kraj na požadavek družstevníků přistoupil, požadovanou částku zaplatil.
Vlastní necelý hektar
Podle Víchy kraj družstvu náhradou nabízí pozemky v lokalitách, které nejsou tak úrodné a je třeba do půdy investovat. „Nejvíce mě pobouřila délka pronájmu pozemků. My jsme požadovali jistotu patnáctiletého pronájmu. Kraj nám nabízí možnost pronájmu na pět let s jednoroční výpovědní lhůtou. To znamená, že ty pozemky máme jisté jen na jeden rok,“ řekl Vícha. Podle něj je navíc stěhováním ohrožena ochranná známka nošovického zelí. Družstvo v lokalitě pro průmyslovou zónu vlastní třičtvrtěhektarový pozemek, hospodaří tam však i na půdě jiných vlastníků. „V zóně je nejúrodnější půda v okrese,“ tvrdí Vícha.
O dohodě s družstvem je ale přesvědčen vedoucí kanceláře hejtmana Petr Vaněk. „Družstvu bylo nabídnuto osm lokalit, ornice by byla stejně přestěhována na místo, které si vyberou. V těchto chvílích se jedná o finančních kompenzacích, které jsou v nemalých řádech, a myslím si, že družstvo by žádnou újmu neutrpělo,“ uvedl Vaněk.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



