Dojde k růstu ceny pšenice

Ceny pšenice se již několik měsíců pohybují v sestupném trendu, přestože rostoucí celosvětová spotřeba nebude pokryta odpovídající produkcí a projeví se výrazný pokles zásob.

Sezóna 2001/02 bude již čtvrtou v řadě, kdy celosvětová spotřeba bude vyšší než vypěstovaný objem. Tempo poklesu zásob je nyní nejvyšší za poslední čtyři roky. Podle posledních odhadů se očekává, že celosvětové zásoby pšenice meziročně poklesnou o více než 19 % a budou nejníže za posledních 20 let. Nejvýrazněji se letošní pokles projeví u pěti největších exportérů (USA, Kanada, EU, Austrálie a Argentina), kde se zásoby sníží o více než 25 %. Pokles produkce je patrný zejména v rozhodujících produkčních zemích (Čína, USA, Kanada a Austrálie).

Příčin, proč se očekávaný schodek mezi výrobou a spotřebou neprojevil na cenách, může být několik. Rozhodující význam pro vývoj cen mají události v USA, největším světovém exportérovi. Přestože produkce v USA poklesla, ceny nezamířily vzhůru, protože se také snížila poptávka po americké pšenici. Pokles zájmu o americkou pšenici byl výrazně ovlivněn posílením amerického dolaru.

Nepotvrdily se také odhady o větším zájmu o americké obilí z důvodu rozšíření slintavky a kulhavky v Evropě. Celkový export pšenice z USA od začátku tohoto obchodního roku poklesl o 20 %. Nejvýrazněji se na tom podílel Egypt, největší odběratelská země. V případě Egypta se očekává nižší zájem i nadále z důvodu nynější vojenské akce USA na Středním východě.

Současné nízké ceny termínovaných kontraktů pšenice vytvořily prostor pro růst cen v horizontu několika měsíců. Za hlavní důvody je brán rekordní pokles celosvětových zásob a oslabení amerického dolaru. Krátkodobě však mohou ceny ještě klesnout, protože sklady jsou nyní plné nové sklizně a zámořská poptávka po americké pšenici zůstává malá.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info