Dioxiny ubyly - problémy zůstaly
30.10.2001 | Hospodářské noviny
Grandiózní komunální projekt termického využití odpadů v Liberci je poznamenán několika výjimečnými okolnostmi. Letos zkolaudovaná spalovna městských odpadů náležející a. s. Termizo je ve své kategorii nejlepší domácí investicí. Prokazatelně přispěla ke snížení emisí škodlivin a zároveň patří k nejšetrnějším zdrojům tepelné a elektrické energie. Na druhé straně technologie bez dioxinového filtru značně popuzuje některé ekologické iniciativy.
Na rozporuplnosti komunální spalovny v Liberci nic nezměnila ani skutečnost, že letos v celostátním hodnocení obdržela prestižní titul Stavba roku. Emotivní kampaně ekologických iniciativ se snažily pozastavit provoz spalovny. Hlavním argumentem byly údajné neúměrně vysoké úlety látek PCDD/F (dioxiny a furany). I když český zákon o ovzduší neměl v době stavby zaveden emisní limit těchto látek, pracoviště České inspekce životního prostředí v Liberci v rámci stavebního řízení stanovilo emisní limit zmíněných škodlivin. Teprve letos v červenci Termizo uvedlo do zkušebního provozu doplňkové zařízení pro vstřikování aktivního uhlí do proudu spalin. Účelem nové technologie je snížení emisí dioxinů na úroveň normy platné až od 1. května 2003. Celkový náklad na zkušební provoz dosahuje 17 miliónů korun.
I když zkušební provoz bude ukončen v prosinci, už dnes je zřejmé, že spalovna obstojí v přísném evropském hodnocení a samotný Liberecký kraj systémem likvidace odpadů zařadila mezi vyspělé oblasti. Pozitivní ekologický obrat sice nastal, investice je však nadále neživotaschopná. "Je obtížné provozovat spalovnu v prostředí skládkařských monopolů," poznamenal Jiří Drda, předseda představenstva společnosti Termizo a zároveň člen dolní komory Parlamentu. Drda se odvolal na legislativu, která dala přednost skládkám. Nehovořil však o tom, že sám byl jedním z iniciátorů investice, která už dříve neskýtala záruky samofinancování. Drda prosazoval stavbu z pozice někdejšího primátora Liberce. Teď se odvolává na potřebu změnit zákon o odpadech.
Už nyní se Termizo pohybuje ve vážných problémech a přestalo plnit závazky. Výsledky jednání dospěly k dohodě s tehdejší Konsolidační bankou, která převzala úvěr 1,7 miliardy korun poskytnutý Investiční a Poštovní bankou. Podnik se objevil i v nabídce na prodej, a to alespoň za cenu převzetí úvěru. Sami akcionáři ale této myšlence nedávají příliš naději, neboť by nabyvatel musel provoz spalovny dotovat. Více než miliardový rozpočet Liberce je tak vystaven vážné hrozbě. Dnes již Konsolidační agentura si může pro dlužné peníze "sáhnout" do rozpočtu, kterým město ručí za restrukturalizovaný úvěr.
Společnost Termizo je vlastněna 16 městy a obcemi okresů Liberec a Jablonec. Samotný Liberec je se 72 procenty akcií majoritním vlastníkem a také nese největší zodpovědnost vůči věřitelům.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)