Cheb o lesy nemusí bojovat
12.02.2002 | Mladá fronta Dnes
Od roku 2000, kdy vedení chebské radnice rozhodlo udělat pořádek v historickém majetku města, získal Cheb od státu již přes 350 hektarů lesa v hodnotě asi sto milionů korun. "Pracujeme na dalších sto padesáti hektarech a nárokovat budeme i příděly konfiskované po válce ve prospěch města německému obyvatelstvu, celkem ještě asi 600 hektarů lesa," informoval místostarosta Pavel Vanoušek, který zásadní revizi městského majetku po svém nástupu do funkce odstartoval. Hodnota městského majetku se tak má rozrůst ještě o dalších sto milionů korun a město má hospodařit celkem na 2000 hektarech lesa. Zatímco jiná města, například Loket, musela o své lesy vést se státem soudní spory, představitelům Chebu se podařilo se státním podnikem Lesy ČR na navrácení stovek hektarů lesních porostů městu dohodnout bez soudu. "Loketské lesy byly zřejmě pro stát atraktivnější a nechtěl se jej tak snadno vzdát. Nám to také trvalo déle, ale nakonec to bez soudů vyšlo levněji," konstatoval vedoucí odboru životního prostředí chebské radnice Vladimír Dejmek. Ve svých lesích hospodaří chebská radnice sama pomocí odborného hospodáře a najaté společnosti Lessio zabývající se pěstováním a správou lesních pozemků. Příjmy z prodeje dřeva zůstávají městu. Cheb vlastní v rámci svého historického majetku i osm set hektarů lesa v Bavorsku, jehož hodnota je odhadována na 300 milionů korun. Ačkoli současné vedení radnice již před časem vypracovalo návrh na prodej německého lesa, zastupitelé jej zamítli. S lesem chtějí hospodařit po chystaném vstupu ČR do Evropské unie. "Jde o hodnotu, jejíž prodej považuji za nesmyslný," souhlasí se zastupiteli Dejmek. "V Bavorsku máme většinou smrky, což je cenově výhodné dřevo, a jeho mýtní těžbu nyní nepovolujeme, les je zakonzervován. Firma, která v tomto lese hospodaří, může provádět jen těžbu kalamitní, například u stromů napadených kůrovcem. Z prodeje tohoto dřeva firma financuje své služby pro náš les. Vlastního hajného v Německu si zatím sami nemůžeme finančně dovolit," vysvětlil Dejmek. Proti prodeji jsou i někteří zastupitelé. "Předpokládám, že zastupitelstvo bude trvat na svém rozhodnutí neprodávat nemovitosti v Bavorsku, ale raději na nich po vstupu do Evropské unie bude vykonávat vlastnická práva. Jde o významné přírodní zdroje, prameniště, kterých se nevyplatí zbavovat," řekl předseda opozičního klubu zastupitelů za KSČM Václav Černý. Místostarosta Pavel Vanoušek z koaliční ČSSD vidí problém pragmatičtěji: "Pokud k tomu budou dobré důvody, může se město majetkem v Německu zabývat znovu. Jde o to, že nemáme nyní majetek pevně v rukou a nemůže s ním hospodařit. Je třeba proto co nejdříve nastolit pro město výhodnější stav než dosud."
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



