Česku hrozí, že přijde o 1,5 miliardy z kohezního fondu EU
06.06.2006 | iHNed.cz
České republice hrozí, že přijde o 1,5 miliardy korun z tzv. fondu soudržnosti Evropské unie, určené na budování vodohospodářské infrastruktury. "Evropská komise shledala nedostatky v modelu PPP ve vodárenství v České republice, konkrétně v některých smlouvách mezi obcemi a provozovateli vodárenské infrastruktury. Týká se to 4 žadatelů o dotace z kohezního fondu v roce 2006, konkrétně vodohospodářského svazku Olše, sdružení obcí Jihlavska a Zlínska a Vírského vodovodu pro Brněnsko" uvedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný.
Aby bylo možno uvolnit zbylou částku 1,5 miliardy na rok 2006, bylo podle Novotného dohodnuto s Evropskou komisí, že Česká republika připraví novou modelovou smlouvu, kterou po odsouhlasení Bruselem využijí předkladatelé zmíněných projektů pro rok 2006 k úpravě stávajících smluv. "Na této smlouvě se již pracuje a bude dodělána v průběhu června. Do konce července očekáváme její odsouhlasení Evropskou komisí a poté do konce listopadu schválení zmíněnými žadateli," tvrdí Novotný. Tyto smlouvy by se pak měly stát závaznými pro všechny vodárenské subjekty i obce, které s nimi smlouvy o provozování uzavírají. To znamená, že všechna města i obce by měly s provozovateli uzavřít nové smlouvy.
Potíž je však v tom, že se změnami smluv musí souhlasit zastupitelstva všech obcí, zastoupených ve sdruženích, i valné hromady vodárenských sdružení, a v neposlední řadě i provozovatelé vodovodů a kanalizací. Reálně proto hrozí, že o zmíněných 1,5 miliardy Česká republika přijde, protože se nové smlouvy nestihnou včas schválit.
Novotný však dodává, že jde jen o zlomek peněz, které už do vodárenství z Evropské unie přišly. "Od roku 2000 to bylo celkem 18,5 miliardy korun z celkových dosud schválených 20 miliard. Je totiž jisté, že žadatelé z roku 2004 a 2005 o své peníze určitě nepřijdou. Týká se to jen oné 1,5 miliardy pro letošní rok. Já věřím, že i toto se nám podaří do konce roku vyřešit, abychom o ty peníze nepřišli," uzavírá Novotný.
Z 500 měst a obcí nad 2000 obyvatel, které dosud nemají čistírnu odpadních vod nebo kanalizaci, jak požaduje Evropská komise, jich na evropské dotace dosud dosáhlo 330. Zbylých 170 obcí na to má čas do roku 2010, dokdy platí výjimka Evropské unie z přístupové smlouvy. Pokud by to obce do té doby nestihly, České republice by hrozily nemalé sankce. Daleko vyšší, než oněch 1,5 miliardy.
Alena Adámková
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



