Ceny šly v září prudce dolů

Nejvíce zlevnila rekreace a jídlo. Do konce roku se nečeká žádný cenový šok.

Spotřebitelské ceny v září oproti srpnu nečekaně klesly o 0,7 procenta. Údaje, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ještě doplnil meziročními výsledky. Růst cen v září zpomalil na 4,7 procenta ze srpnových 5,5 procenta.

"Prudce zlevnilo především sezónní zboží. Nejvíce šly dolů ceny zahraničních zájezdů a potravin," uvedl Kamil Janáček z Komerční banky. Expert ČSÚ Jiří Křovák doplnil, že se ceny zájezdů vrátily k mimosezónní úrovni. Zlevnění zahraničních zájezdů proti poslednímu prázdninovému měsíci dosáhlo plných 23,3 procenta. Ke slevě sáhl dále Telecom - při zřizování telefonních stanic, a mobilní operátoři. Obojí se opět projevilo i na celkové inflaci.

Naopak v září zdražilo vše, co souvisí se zahájením nového školního roku. Vzrostly ceny služeb (například soukromého vzdělávání, jazykových kursů apod.), ubytování na kolejích a školního stravování.

Do cen se promítlo i jednorázové zdražení benzínu z období těsně po teroristických útocích na Spojené státy. "Krátké období růstu cen benzínu se zrovna překrylo s obdobím sběru dat pro zářijovou inflaci. To ponechává pro další měsíce cenám dopravy prostor pro ovlivnění inflace směrem dolů," tvrdí hlavní ekonom HypoVereinsbank Pavel Sobíšek.

Co bude mít největší vliv na cenový vývoj v dalších měsících se analytici vzhledem ke světovým událostem neodvažují odhadovat. Každopádně očekávají, že se do inflace promítnou ceny pohonných hmot a potravin. Za celý rok by inflace neměla podle odborníků skočit o více než pět procent.

Spolu s otázkou vývoje cenové hladiny se do popředí dostávají obavy o celkový stav tuzemského hospodářství. "Nejistoty ohledně budoucího směřování české ekonomiky v poslední době viditelně rostou. Zatímco domácí vývoj stále ukazuje na pravděpodobné pokračování ekonomického růstu, zdrojem nejistoty je zhoršující se výhled pro celosvětový hospodářský růst," uvedl viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Dodal, že může postupně dojít k poklesu poptávky po našich vývozech a tím ke zpomalení růstu HDP. "Z hlediska cenové hladiny se jedná o méně inflační vývoj," uvedl Niedermayer.

Zda se světové události dostanou do popředí při rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách, odmítl komentovat. Analytici však předpokládají, že národní banka nesáhne v nejbližších měsících ke zdražení peněz. Oproti svým kolegyním v okolních státech však s největší pravděpodobností ale úrokové sazby nesníží. Domácí vývoj totiž na nižší úroky není připraven, tvrdí experti.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info