Ceny podruhé za sebou klesly
09.10.2001 | Lidové noviny
Nejvíce zlevnily zahraniční zájezdy a rekreace - dohromady o čtvrtinu, mírně se snížily i ceny potravin.
Míra inflace v Česku se opět dostala pod pět procent. Spotřeba domácností podle ekonomů neroste tak rychle, jak se očekávalo.
Míra inflace v září, která meziročně dosáhla 4,7 procenta, překvapila i analytiky. Ekonomové se shodují na tom, že trh očekával inflaci v průměru kolem 5,3 procenta. O měsíc dříve totiž inflace dosáhla 5,5 procenta a v září pak meziměsíčně klesla o 0,7 procenta. Za hlavní důvod zářijového poklesu inflace analytici pokládají fakt, že se razantně snížily ceny zahraničních zájezdů a rekreací, které jsou ve spotřebním koši zastoupeny zhruba 30 procenty. V září zlevnily zahraniční zájezdy o 23 procent, domácí rekreace o 7 procent, přičemž podle některých ekonomů je možné, že se na tomto výsledku již projevila nechuť lidí cestovat po teroristických útocích na USA. ˝Mohlo to zvýraznit sezonní pokles. Možným vysvětlením je ale také i reakce na předchozí růst cen, který byl vyšší než v předchozích letech,˝ dodává Jan Schiesser z Atlantiku FT. V září mírně zlevnily i potraviny a nealkoholické nápoje, které byly v průměru proti srpnu téměř o procento nižší. Český statistický úřad pokles cen potravin vysvětluje zejména zlevněním sezonní zeleniny, ovoce a brambor. Naopak o tři procenta vzrostly v září ceny vzdělávání, což je podle analytiků způsobeno vyšší poptávkou spojenou s počátkem školního roku.
Znehodnocují se vklady
Ekonomové se shodují na tom, že kvůli klesající inflaci mizí důvod pro zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. ˝Příznivý výsledek by měl omezit očekávání růstu úrokových sazeb. Letní vzestup cen se ukazuje být spíše výsledkem abnormálně silných sezonních efektů než tlaku rostoucí poptávky na ceny,˝ vysvětluje David Marek z Patria Finance. Dodává však, že měnová politika se opírá nikoliv o současnou, ale o budoucí inflaci, takže pokud poroste poptávka a mzdy, může ČNB svou politiku zpřísnit. Letošní inflace, která se pohybuje kolem pěti procent, ztěžuje život i drobným investorům. Úroky na termínovaných vkladech v bankách totiž zdaleka úrovně inflace nedosahují (kolem 3 procent), letos se nedařilo ani při investicích do podílových fondů. Z údajů Unie investičních společností ČR (UNIS) totiž vyplývá, že z 55 podílových fondů dosáhly za poslední rok vyššího zhodnocení než 4,7 procenta jen čtyři fondy, z toho jeden fond peněžního trhu a tři dluhopisové.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)