Ceny masa ovlivnil nedostatek vepřového a šílené krávy
07.11.2001 | Denik.cz
Po období zdražování vepřového masa nyní mohou spotřebitelé očekávat postupné zlevňování. Za hovězí však budou muset zaplatit více.
Vývoj cen masa, které letos neustále rostly u vepřového a klesaly u hovězího, výrazně ovlivnil jak nedostatek jatečných prasat v zemědělství, tak výskyt nemoci šílených krav v ČR.
V těchto dnech však dochází k obratu ve vývoji farmářských cen - jatečná prasata začala zlevňovat, býci naopak zdražují. Tento stav způsobuje dohoda zemědělců se zpracovateli jatečných zvířat. Potvrdil nám to Jaroslav Míl, místopředseda odbytového družstva Agropork Náchod, které výrazně ovlivňuje vývoj cen masa v celé ČR. Na domácím trhu s vepřovým se podílí téměř ze čtvrtiny, u hovězího asi deseti procenty.
Jatečná prasata levnější
Agropork od letošního března postupně zvyšoval cenu živých jatečných prasat až do konce června, kdy dosáhla 49 korun za kilogram. Začátek října ale odstartoval obrat ve vývoji cen. Odbytové družstvo tento týden v pondělí zlevnilo vepřové již na 46 korun. Podle Míla Agropork před dvěma týdny naopak zvýšil farmářskou cenu jatečných býků z 33 na 35 korun za kilogram. Jak nám včera potvrdili někteří řezníci, Agropork jim od pondělí tohoto týdne nabízí býky již za 37 korun. "Vzhledem k tomu, že je v českém zemědělství přebytek vykrmených vepřů, očekáváme další pohyb cen jatečných zvířat," poznamenal Jaroslav Míl.
Narovnání je nutné
Že je vepřové maso stále mnohem dražší než hovězí, jehož výroba je nákladnější, se nelíbí ani řezníkům.Podle ředitele Masokombinátu Jičín Vladimíra Adama ale dosavadní změny v ceně jatečných zvířat situaci na trhu s masem zatím výrazněji neovlivní. Přesto jsou dobrým signálem do budoucna, kdy se ceny musí narovnat.
"Od příštího pondělí budeme moci udělat jen mírné úpravy našich cen. Problémy na trhu s masem se nevyřeší, dokud cena vepřového bude stále vysoká. Je také nutné, aby se cena hovězího dostala na úroveň vepřového a ustálila se kolem 40 korun. Ceny masa musí nejen zemědělcům a řezníkům přinášet určitý zisk, ale také musí být v obchodní síti přijatelné pro spotřebitele. Dosud zemědělci vysokou cenou svých jatečných prasat v konečném výsledku odrazovali lidi od nákupu vepřového masa," míní Vladimír Adam.
Další články v kategorii Podnikání
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)