Burzovní zpravodajství z obchodování na OBHK dne 24.10.2001
25.10.2001 | Obchodní burza Hradec Králové
Aktuální informace
Státní intervenční zemědělský fond nadále na naší burze obchoduje a má zájem o termínované nákupy řepky. Jestliže na minulém burzovním shromáždění srovnal svou cenu poptávky s cenou poptávky ostatních účastníků trhu, tak na dnešním shromáždění šel ve své poptávce nad úroveň ostatních účastníků a kótoval registrovanou cenu poptávky ve výši 7600 Kč/t s termínem plnění květen a červen roku 2001. Blíže v bloku věnovaném trhu se řepkou.
Burza dále oznamuje, že otevřela trh s masem a na tomto trhu byla registrovaná první poptávka. Jako první začal obchodovat Masný průmysl Krásno a jednáme o účasti i s dalšími zájemci. Trh je otevřený pro všechny účastníky. Zájemci o obchodování se mohou hlásit na náš e-mail uvedený na internetové stránce nebo se informovat telefonicky.
Pro informaci uvádíme časový harmonogram obchodování na naší burze:
o každé úterý v obchodním místě Litoměřice se obchoduje na trhu s bramborami, zeleninou a ovocem,
o každou středu se v obchodním místě Praha se obchoduje na trhu s olejninami, obilovinami a luštěninami a po otevření trhu i masem.
Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.
Na svém zasedaní dne 27.9.2001 novelizovala burzovní komora burzovní pravidla. V souvislostí se změnou burzovních pravidel byly novelizovány formuláře. Tímto upozorňujeme účastníky trhů, zmocněnce a dohodce o nutnosti používat nové formuláře. Nové formuláře jsou k dispozici na naší stránce www.obhk.cz.
Trh s olejninami
Na trhu s olejninami se prudce zvýšila poptávka po řepce na úroveň 600 kontraktů tj. 60.000 tun. Na obchodním dnu 17.10.01 byla registrována vážená cena poptávky ve výši 7.550 Kč/tunu. To je oproti minulému obchodnímu dnu zvýšení ceny na 102%. Státní zemědělský intervenční fond intervenoval na tomto trhu a kótoval cenu registrované poptávky ve výši 7.600 Kč/t s termínem plnění na květen a červen 2001. V praxi to znamená, že je připraven uzavřít s každým zájemcem, který registroval svou nabídku termínový obchod, tak že prodávající bude plnit až v květnu a červnu roku 2001 (dodávat zboží). Další informace o termínovaných obchodech v bloku “Víte, že …..”
Trh s řepkou prakticky stojí a celá řada subjektů, které vlastní řepku spekulují na další vzestup ceny. Tím, že SZIF takto kótoval registrovanou poptávku hedžuje pozice jak sobě, tak prodávajícímu. Pokud by totiž cena řepky poklesla, musel by se burzovní obchod vypořádat za cenu při uzavření burzovního obchodu. Takže kdo prodá nyní, se chrání proti poklesu ceny v květnu a červnu. Burza je veřejný trh, na který má přístup po splnění evidenční podmínky každý, takže je výhodné očekávat dalších kroků SZIF svou účastí na burzovním shromáždění. Na burze může prodat a koupit jen ten, který registroval svou nabídku nebo poptávku a ostatní, kteří tak neučiní mohou přijít pozdě a o výhodný obchod mohou přijít.
Vývoj cen poptávky je na následujícím grafu.

Z výše uvedeného grafu je patrné, že se cena poptávky po řepce od poloviny srpna udržuje ve výši 7300 až 7400 Kč/t a v říjnu začíná znova růst. Na burze je také patrný výrazný zvýšený objem poptávky.
Trh se zeleninou
Na burzovním shromáždění byla zveřejněna avizovaná zaváděcí nabídka pozdních konzumních brambor. Pozdní konzumní brambory se nabízejí v objemu 11 kontraktů tj. 48 t. za cenu registrované nabídky 3700 Kč za tunu. Ve zpravodaji Zelinářské unie je kótovaná průměrná cena 3630 Kč/ tunu. Na naší burze se dá tedy lépe prodat a cena je proti průměru vyšší o cca 1,9 %.
Burza má otevřený specializovaný trh pro obchodování s bramborami, který jsme připravili ve spolupráci Ústředním bramborářským svazem České republiky. a tento trh jsme prezentovali na 11. bramborářských dnech v Havlíčkově Brodě ve dnech 19. a 20. října 2001. Zájemci o obchodování na tomto trhu se mohou přihlásit na naší internetové adrese www.obhk.cz.
Trh s obilovinami
Na burze byla registrována zaváděcí poptávka po krmném ovsu ve výši 1 kontraktu tj. 50 t. za registrovanou cenu 3000 Kč/t.
Na burze byla registrována jak poptávka po krmné pšenici v objemu 10 kontraktů tj. 500 t. za cenu 3200 Kč/t s termínem dodání únor 2002, tak i poptávky po krmné pšenici ve výši 10 kontraktů tj. 1000 t za cenu 3.050,- Kč/t s termínem plnění 30.11.01.
Současně byla registrována i nabídka prodeje pšenice krmné v objemu 10 kontraktů tj. 500 t za cenu 3.300 Kč/t s termínem plnění 31.12.01.
Vývoj nabídky a poptávky po krmné pšenici je v následujícím grafu.

Trh s masem
Na burze byla registrována zaváděcí poptávka po jatečních vepřích ve výši 10 kontraktu tj. 800 ks za registrovanou cenu poptávky 44.000 Kč/t. O dalším vývoji na tomto trhu vás budeme dále pravidelně informovat.
Víte že …..
Dodávkové termínové obchody jsou charakteristické dlouhou dobou mezi jeho uzavřením a jeho plněním. Na naší burze lze uzavřít termínové dodávkové obchody s dobou plnění až 360 dnů od jejich uzavření. Dodávkové jim říkáme pro to, že musí být oproti přímým termínovým obchodů vypořádány dodávkou zboží v termínu plnění. Jsou výhodné u kupujících pro dodávku zboží “in time” kdy si nasmlouvám zboží na dobu, kdy jej zpracovávám. U prodávajících si zase mohu smluvně zajistit odbyt své produkce a mohu ji prodávat už v době kdy danou komoditu, na kterou je uzavřen burzovní obchod vypěstuji nebo odchovám. Obchod lze uzavřít jako dodávkový termínový obchod na datum nebo na období. Na datum tento obchod uzavírám v případě, že znám přesný termín expedice a na období uzavírám v případě, že přesný termín expedice neznám ale znám produkční období. V tomto případě ho uzavírán např. na měsíc květen nebo červen.
Vzhledem ke složitosti vztahů na trhu hovoříme o těchto typech obchodů jako o obchodech garantovaných. V případě kupujícího nemusí být zboží zaplaceno a ze strany prodávajícího nemusí být zboží dodáno v množství a kvalitě. Garance tedy spočívá v tom, že burza chrání kupujícího nebo prodávajícího proti nepoctovému jednání smluvní protistrany a to tím, že smluvní strany složí garanci ve výši 10 až 15% z objemu ceny dodávky. V případě vadného plnění a následného zrušení burzovního obchodu předává zúčtovací centrum garanci poškozené straně a ta z ní hradí první škodu. V případě, že je škoda vyšší lze podat žalobu u burzovního rozhodčího soudu.
Jako garanční prostředek slouží:
a. povinný minimální vklad složený u garančního fondu burzy,
b. garanční blanko směnka.
Další detaily jsou součástí burzovních pravidel.
Časové schéma těchto obchodů je na následujícím grafu:


Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)