Burzovní zpravodajství z obchodování na OBHK 47. týden

Burzovní zpravodajství z obchodování na Obchodní burze Hradec Králové

47. týden

Aktuální informace

Na minulých burzovních shromážděních se Stání zemědělský intervenční fond dostal na úroveň trhu. Cena registrované poptávky po řepce stoupá a tím, že SZIF držel svoje pozice a nezměnil kótaci registrované poptávky, tak se dostal pod úroveň trhu. Navíc tím že nemění výši zálohy ani termín plnění se nemění, tak se snižuje cena po zahrnutí hodnoty peněz.

Na burze se po dlouhé době objevila nabídka na prodej krmné pšenice.

V oblasti obchodování s masem V současné době probíhají jednání s dalšími zájemci o obchodování jak na straně poptávky, tak i nabídky s cílem rozšíření objemu obchodované komodity.

Pro informaci uvádíme časový harmonogram obchodování na naší burze:

o každé úterý v obchodním místě Litoměřice se obchoduje na trhu s bramborami, zeleninou a ovocem,

o každou středu se v obchodním místě Praha se obchoduje na trhu s olejninami, obilovinami a luštěninami a po otevření trhu i masem.

Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.

Na svém zasedaní dne 27.9.2001 novelizovala burzovní komora burzovní pravidla. V souvislostí se změnou burzovních pravidel byly novelizovány formuláře. Tímto upozorňujeme účastníky trhů, zmocněnce a dohodce o nutnosti používat nové formuláře. Nové formuláře jsou k dispozici na naší stránce www.obhk.cz.

Trh s olejninami

Na trhu s olejninami se úroveň poptávky opět zvýšila na úroveň 500 kontraktů tj. 50.000 tun. Na obchodním dnu 21.11.01 byla registrována vážená cena poptávky ve výši 7.610 Kč/tunu. To je oproti minulému obchodnímu dnu mírné snížení ceny registrované poptávky na 99,7%. Státní zemědělský intervenční fond intervenoval na tomto trhu a kótoval cenu registrované poptávky ve výši 7.600 Kč/t s termínem plnění na květen a červen 2002. V praxi to znamená, že je připraven uzavřít s každým zájemcem, který registroval svou nabídku termínový obchod, tak že prodávající bude plnit až v květnu a červnu roku 2002 (dodávat zboží). SZIF nabízí každému, kdo s ním obchod uzavře , že mu do 15 dnů po uzavření obchodu odešle na jeho účet zálohu ve výši 30% z objemu uzavřeného obchodu. Tento závazek přináší prodávajícímu jednak potřebnou hotovost, ale také zvyšuje cenu poptávky protože si musíme uvědomit, že účastník dostává do doby vypořádání obchodu tj. až na 7 měsíců vlastně “bezúročnou půjčku”. Při běžném 15% úroků za úvěr nebo půjčku tedy při propočtu vychází, že SZIF vlastně nabízí za tunu o cca 200 Kč více, takže se po zahrnutí zálohy jeho cena poptávky pohybuje ve výši 7800 Kč. Tak jak je uvedeno v úvodu zpravodajství tím, SZIF nezměnil výši zálohy ani neposunul termín plnění tak se oproti minulému měsíci tato výhoda snížila o cca 30 Kč/tunu. Samozřejmě si každý do této kalkulace musí zahrnout skladovací náklady a dopravu.

Trh s řepkou prakticky stojí a celá řada subjektů, které vlastní řepku spekulují na další vzestup ceny. Tím, že SZIF takto kótoval registrovanou poptávku hedžuje pozice jak sobě, tak prodávajícímu. Pokud by totiž cena řepky poklesla, musel by se burzovní obchod vypořádat za cenu při uzavření burzovního obchodu. Takže kdo prodá nyní, se chrání proti poklesu ceny v květnu a červnu. Predikovat další vývoj je velmi složité. Pro stagnaci nebo zvýšení současné ceny hovoří osevní plochy a předpokládané klimatické podmínky, které mohou snížit produkci řepky a tím způsobit zvýšení ceny. Pro snížení ceny zase hovoří skutečnost naplnění potřeb vývozu.

Vývoj cen poptávky je na následujícím grafu.

Image1.jpg

Z výše uvedeného grafu je patrné, že se cena poptávky po řepce od poloviny srpna udržuje ve výši 7300 až 7400 Kč/t a v říjnu začíná znova pozvolně růst a koncem října byla ve výši 7580 Kč/t. Na burze je také patrný setrvalý objem poptávky.

Trh s obilovinami

Na burze byla registrována jak poptávka po krmné pšenici v objemu 30 kontraktů tj. 1500 t. za cenu 3130 Kč/t s termínem dodání v lednu a únoru 2002. Tímto se objem registrované poptávky oproti minulému burzovnímu shromáždění zvýšil o 1000 t . Současně byla opět registrovaná nabídka ve výši 9 kontraktů tj. 450 t. za cenu 3300 Kč/t.

Vývoj nabídky a poptávky po krmné pšenici je v následujícím grafu.

Image2.jpg

Z grafu je patrná klesají cena poptávky. Objem registrované nabídky a poptávky se zvyšuje.

Trh s masem

Na burze byla registrována poptávka po jatečních vepřích ve výši 10 kontraktu tj. 800 ks za registrovanou cenu poptávky 41.000 Kč/t s termínem plnění 27.11.01. Cena poptávky se proti minulému burzovnímu shromáždění nezměnila. O dalším vývoji na tomto trhu vás budeme dále pravidelně informovat.

Vývoj nabídky a poptávky po jatečních prasatech je v následujícím grafu.

Image3.jpg

Trh s bramborami

Na burze se s bramborami obchodovalo 20.11.01 v Litoměřicích. Na burzovním shromáždění v Litoměřicích byla registrovaná poptávka po bramborách pozdních ve výší 188 kontraktů tj. cca 1500 t v ceně registrované poptávky 4000 Kč/t.

V poptávce byly odrůdy vhodné pro výrobu hranolků. Na minulých burzovních shromážděních byla registrována nabídka. V současné době mohou tedy pěstitelé brambor prodat svou produkci v termínu plnění 30.11.2001.

Vývoj nabídky a poptávky po bramborách konzumních pozdních je v následujícím grafu.

Image4.jpg

Víte že …..

Jedním ze znaků burzy je možnost licitace ceny či jiného parametru se smluvní protistranou. Licitace je dohadování jehož průběh upravují burzovní pravidla a dohlíží na ni ředitel burzovního shromáždění. Pro zjednodušení uvažujme, že se licituje pouze o ceně. Ten kdo chce prodat a ten kdo chce koupit vystavují návrh kupní smlouvy a do něj zapíší svou představu o ceně, za kterou chtějí na burzovním shromáždění prodat nebo koupit. Kupující a prodávající vystavují k návrhu kupní smlouvy také dispozici pro práci s návrhem a v něm stanovují dohodcům pásmo pro licitaci o ceně. Návrhy kupních smluv se na burze registrují a dohodci je zveřejní na informační tabuli parketu obchodního místa. Ostatní dohodci ale neví jaké licitační pásmo má dohodce, který návrh zveřejnil.

Samozřejmě kupující (strana poptávky) chce koupit za co nejméně a tak obvykle zveřejní cenu na spodní hranici a to je cena kde realizuje maximální zisk. Licitační pásmo se potom stanovuje nad touto hranicí a dohodce nesmí nad tímto pásem obchod uzavřít.

Oproti tomu prodávající (strana nabídky) chce prodat za co nejvíce a to je pro něj cena, kdy dosahuje maximální zisk. Licitační pásmo se potom stanovuje pod touto hranicí a dohodce nesmí pod tímto pásmem obchod uzavřít.

Licitační pásmo jsou vlastně meze kam až chci ze své představy jak na burze koupím nebo prodám hodlám ustoupit, tak abych prodal nebo koupil. Samozřejmě dohodci jsou povinni dispozice s licitačními pásmy chránit tak aby o nich konkurence nevěděla. Takže protistrana neví kam až jsem ochoten ustoupit. Burzovní obchod je uzavřen pokud se licitační pásma střetnou.

Pro názornost následující schéma.

V tomto případě, se burzovní obchod neuskuteční protože prodávající chce více, než kupující hodlá zaplatit nebo také jinak řečeno kupující nabízí méně než za kolik chce prodávající zboží prodat a licitační pásmo si stanovili tak, že se jejich dohodci na burzovním shromáždění nedohodnou.

V tomto případě je burzovní obchod uzavřen protože se licitační pásma kupujícího a prodávajícího střetla a cena byla dohodnuta ve šrafovaném rozmezí tj. v míře shody.

Z tohoto důvodu neustále apelujeme na stranu nabídky, že cena poptávky registrovaná na burze a uváděná v grafech není směrodatná a záleží jen na prodávajícím jakou cenu a jaké licitační pásmo si v dispozici nastaví. Takže nyní v konkrétních číslech. Poptávka je v ceně 7.350 Kč. Pokud by si obchodník stanovil licitační pásmo 500 Kč, tak horní hranice, za kterou by koupil by byla 7.850 Kč. Takže já jako prodávající z tohoto výpočtu vyjdu. Stanovím si také licitační pásmo 500 Kč a řeknu si, že prodám za nejméně za 7.700 Kč. Připočtu licitační pásmo a pak mohu na burze registrovat návrh za 8.300 Kč. Můj dohodce potom obchoduje v mnou stanovených licitačních pásmech. Pokud na burzovním shromáždění neprodám snížím na dalším burzovním shromáždění o něco cenu a čekám na reakci kupujících. Registraci návrhů kupních smluv burza nezpoplatňuje takže tyto pokusy o prodej prodávajícího nic nestojí.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info