Brusel zakázal dovoz masa z Velké Británie
23.02.2001 | Hospodářské noviny
Britští zemědělci, kteří se sotva vzpamatovali ze šoku a finančních ztrát, jež jim v druhé polovině devadesátých let způsobila nemoc šílených krav, musí čelit přízraku choroby, o níž se věřilo, že byla ze zelených plání Anglie, Skotska a Walesu definitivně vymýcena před dvaceti lety. Ve středu bylo totiž na jatkách firmy Cheale Meats nedaleko Brentwoodu na severovýchodním okraji Londýna objeveno sedmadvacet vepřů nakažených kulhavkou a slintavkou, nemocí, která se mezi domácími zvířaty šíří rychlostí blesku, a navíc i na veliké vzdálenosti. Ekonomové odhadují, že pokud by nyní na ostrovech za Lamanšským průlivem propukla epidemie choroby srovnatelná s tou, která si v roce 1967 v zemi vyžádala vybití půl miliónu zvířat, vznikla by britskému zemědělství ztráta ve výši půldruhé miliardy liber.
Britské úřady zahájily okamžitě závod s časem ve snaze co nejrychleji zjistit ohnisko nákazy, aby se tak zamezilo šíření nemoci. Kolem inkriminovaných jatek v Brentwoodu byla zřízena patnáctikilometrová karanténní zóna, tři sta vepřů a šedesát krav, čekajících na porážku, bylo okamžitě zlikvidováno a posláno do kafilérie a v prasečích farmách v Great Horwoodu v Buckinghamském hrabství a ve Freshwater Bay na ostrově Wight, které nakažená zvířata dodaly, byly provedeny důkladné veterinární prohlídky. Stejná opatření stihla další dvě velkovýkrmny v hrabství York a Gloucester. Úřady mezitím potvrdily, že žádné z nemocných zvířat nebylo do Británie dovezeno.
Ministr zemědělství Nick Brown vyzval všechny farmáře v zemi, aby prohlédli veškerý dobytek, který chovají, a ujistili se, že se u něj neprojevují symptomy nemoci. Ministerstvo zemědělství navíc vyzvalo městské obyvatelstvo, aby na čas odložilo výlety na venkov, ačkoliv choroba zpravidla není přenosná na člověka a k nákaze může dojít pouze na základě přímého fyzického kontaktu.
Epidemie z roku 1967 se do Británie údajně dostala vzdušnou cestou přes Lamanšský průliv. Britští chovatelé přitom hleděli na letošní rok s velkými nadějemi po ztrátách, které jim loni způsobil výskyt prasečího moru a špatné počasí. Ačkoliv zatím další případy kulhavky a slintavky nebyly potvrzeny, ceny masa v zemi spadly během posledních dvou dní o čtvrtinu.
Evropská unie zakázala s ohledem na vysokou infekčnost choroby dovoz veškerého masa, masných a mléčných výrobků pocházejících z Británie s platností do 1. března a podobná opatření přijaly také Spojené státy, Kanada, Austrálie a řada dalších zemí. Britové vyvezli loni do EU téměř dvě stě tisíc tun masa, více než tři čtvrtiny z tohoto množství vepřového, jehož cena činila přes sto miliónů liber. Úřady v irském hrabství Cavan začaly včera pátrat po kamiónu, který měl na jatka u Brentwoodu dopravit zásilku prasat ze Severního Irska. Na irském území byl poslední případ kulhavky a slintavky zaznamenán v roce 1941.
Další články v kategorii Podnikání
- Minerální voda Perrier čelí skandálu. Tutlala ho i francouzská vláda (21.05.2025)
- České pivovary loni uvařily 20,9 mil. hektolitrů piva, meziročně o 4,2 pct více (21.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Počet dodavatelů na Jihočeském tržišti vzrostl na 74, obrat roste (16.05.2025)
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)