Brusel chválí bezproblémové zavedení eura, občané mají potíže
10.01.2002 | Hospodářské noviny
Spor o zdražování kvůli euru se rozhořel v zemích Evropské unie. Organizace na ochranu spotřebitelů tvrdí, že zaokrouhlením cen většinou nahoru došlo k silnému inflačnímu tlaku, Evropská komise to popírá.
"Kromě nesporného úspěchu eura v logistické a technické rovině se objevují často oprávněné zprávy o dílčím zvýšení některých cen v rámci přechodu z národní na jednotnou měnu. Máme však i jiné zprávy - některé ceny se naopak snížily. Dosud nelze hovořit o obecném zvýšení cenové hladiny, která by tlačila na zvyšování předpokládané inflace," řekl včera předseda Evropské komise Romano Prodi, když hodnotil první týden existence jednotné měny.
Dalším krokem má být sladění hospodářských politik členských zemí, což by zajistilo stabilitu nové měny. Evropská komise proto během jara vypracuje příslušné návrhy a předloží je členským státům.
Koncem týdne se podle Prodiho bude 90 procent všech plateb uskutečňovat v eurech, zatímco dnes se jedná o tři čtvrtiny. "Lidé přijali euro velmi lehce a vážnější komplikace se nevyskytly," dodal rozzářený předseda.
Jisté potíže se však přece jenom vyskytly. Například některé mincovní automaty v Německu mají softwarové chyby. Proto si například mohl 18letý maturant vybrat na různých místech v Hamburku od začátku roku na bankovní kartu poštovní spořitelny více než 11 000 eur.
Rovněž v Hamburku jízdenkové automaty na hromadnou dopravu neberou 20centové mince, zatímco ve Wiesbadenu berou všechny mince, ale nechtějí bankovky. Dopravní podniky se snaží co nejrychleji nedostatky odstranit.
Peněžní automat na úřadu sociální péče v Mohuči, kde si oprávněné osoby vybírají sociální dávky, začal vydávat místo papírových peněz pouze drobné mince. Když si jedna žena chtěla vyzvednout svých 400 eur podpory, vysypal jí automat celou částku v jednoeurech.
Hospodští a číšníci po celé Evropě si stěžují, že se zavedením nové měny jim poklesly příjmy ze spropitného.
Obdobný problém mají také italské striptérky. Spokojení zákazníci jim nyní místo lirových bankovek strkají za kalhotky mince eura, což je nepříjemné. Proto majitel nočního klubu Mille Lire ve městě Preganziol nedaleko Benátek Franco Babuin zavedl pro svá děvčata magnetické nedbalky.
Další články v kategorii Podnikání
- Kraft Heinz zvažuje rozdělení, nový subjekt může mít hodnotu až 20 miliard USD (14.07.2025)
- Pekaři žádají stát o podporu záložních energetických systémů, uvedl svaz (11.07.2025)
- Ferrero jedná o koupi Kellogg’s (11.07.2025)
- Červnová inflace se dostala na 2,9 procenta. Je to nejhorší letošní výsledek (11.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)