Brazílie zatýká nelegální dřevaře, prales ale rychle mizí dál
29.05.2008 | Denik.cz
Brazilská policie pozatýkala v noci ze středy na čtvrtek 40 lidí zapletených do nezákonného vymýcení původního deštného pralesa o rozloze asi 5000 kilometrů čtverečních.
Při razii v indiánské rezervaci ve Vale do Guapore ve státě Mato Grosso byli zatčeni dřevorubci, členové dálniční a vojenské policie, farmáři a státní úředníci.
Skupina nelegálních těžařů dřeva podplatila úředníky z vládního fondu Funai a domorodé obyvatelstvo si naklonila věcnými dary.
Nové koště dobře mete?
Zadržení nelegálních těžařů je první akcí schválenou novým ministrem životního prostředí Carlosem Mincem, který se funkce ujal v úterý.Jeho zvolení obhajoval Prezident Luiz Inácio Lula da Silva tím, že Minc nebude podporovat kácení lesů, ale dodal, že prales není nedotknutelný.
Velké mezinárodní obavy o nejrozsáhlejší prales na světě vyvrcholily nedávnou rezignací ministryně životního prostředí Mariny Silvy, proslulé „strážkyně pralesa“. Odstoupení zdůvodnila slabou podporou vlády v jejím úsilí zabránit stavbě přehrady a jiným infrastrukturním či zemědělským projektům.
Prezident da Silva sice přislíbil, že se o životní prostředí hodlá starat, musí však také zabezpečit obživu milionů chudých obyvatel.
Výnosný obchod
Podle družicových snímků pořízených letos v lednu ubylo v Brazílii meziročně 34 procent plochy deštného pralesa.
V únoru pak došlo k rozsáhlé razii v Tailandii v severovýchodním státě Pará, kde federální agenti uzavřeli provoz několika pil a zkonfiskovali nelegálně těžené dřevo. Oblast ale vzápětí ochromila 70procentní nezaměstnanost a následná kriminalita, v půli května se zde opět začalo kácet.
Zákony přikazují každému vlastníkovi půdy zachovat na svém pozemku 80 procent lesa. Lidé se ale lidé naučili těžit na cizí půdě, kde bez důkazů nemohou být pokutováni.
Bezohlednou těžbu podporuje krom nedostatku jiného způsobu obživy, nedostatečné kontroly a nedokonalých zákonů i rozsáhlá korupce.
V červnu před třemi lety opět ve státě Mato Grosso bylo pozatýkáno 89 zaměstnanců z úřadu životního prostředí, na desítky dalších byl vydán zatykač. Úředníci z federální Agentury na ochranu prostředí byli obviněni z poskytování falešných dokumentů pro vývoz dřeva. Během 15letého působení tohoto gangu bylo vyvezeno za hranice dřevo v hodnotě 370 milionů dolarů.
Další články v kategorii Podnikání
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)
- Perlivá vína pod značkou „bublinky“ nabízí už 35 vinařství, nově jsou v plechu (16.06.2026)

Tweet



