Aj KSVE musí sprísniť pravidlá
17.10.2001 | Hospodárske noviny
Ministri financií EÚ sa včera na svojom mimoriadnom zasadaní v Luxemburgu dohodli na pravidlách boja proti praniu špinavých peňazí a očakáva sa, že dnes navrhovanej legislatíve, ktorá má veľký význam v boji proti financovaniu terorizmu a kriminality, dá zelenú aj Európsky parlament. Nové opatrenia zahŕňajú tvrdé finančné sankcie proti bankám a krajinám podozrivým z poskytovania ochrany jednotlivcom a skupinám prepierajúcim špinavé peniaze. Súčasťou spomínaných opatrení smerujúcich na zastavenie prílevu peňazí z teroristickej činnosti je aj povinnosť bánk identifikovať podozrivých klientov a poskytovať podrobnosti o ich účtoch.
V súčasnosti takéto informácie zverejňujú banky v približne polovici členských štátov únie. Cieľom je primäť k takejto spolupráci hlavne daňové raje a krajiny štáty s vysokou ochranou bankového tajomstva. Na čiernej listine EÚ sa preto určite objavia štáty ako Filipíny, ktoré majú vysoký stupeň ochrany bankového tajomstva, a ostrov Nauru s približne 400 zahraničnými bankami.
Bezpečnostné opatrenia by podľa britskej mediálnej spoločnosti BBC mohli obsahovať aj ustanovenie o zákaze otvárania zahraničných pobočiek zo strany európskych bánk v krajinách podozrivých zo zakrývania prania špinavých peňazí a spravovania účtov teroristických skupín. Európske banky budú zároveň povinné informovať o akejkoľvek finančnej transakcii medzi nimi a bankami v krajinách na čiernej listine. Všetkých 15 členských štátov únie okrem iného schválilo návrh zaviesť sankcie proti tretím krajinám, ktoré sú považované za "zvlášť nespolupracujúce" v boji proti praniu špinavých peňazí. Do dnešných dní určila EÚ ako "nespolupracujúcich" 19 štátov a pokrok bude musieť v tejto oblasti urobiť aj 13 krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ vrátane Maďarska, ktoré sa dnes nachádza na spomínanej čiernej listine štátov podozrivých z prania špinavých peňazí.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)