Agrárne komory o prístupovom procese

Zhodnotenie aktuálnej situácie agropodnikateľských subjektov v prístupovom procese do Európskej únie (EÚ) bolo hlavným zámerom včerajšieho stretnutia agrárnych komôr krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v maďarskom Komárome.

Predstavitelia agrárnych samospráv poukázali na rozdielnu úroveň podpory agropotravinárskemu komplexu v asociovaných krajinách a výrazný nepomer vo vzťahu k členským štátom únie. Ekvivalent produkčných subvencií na hektár pôdy dosahuje v EÚ 762 USD, čo je priemerne štvornásobne menej ako v Poľsku, Maďarsku, ČR i na Slovensku. Porovnania vo vnútri V4 komplikujú rôzne skryté formy podpory, ktoré sa nedajú bezprostredne konfrontovať napríklad s priamymi dotáciami. Témou diskusie boli i nedávne vyjadrenia komisára EÚ pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a rybolov Franza Fischlera, podľa ktorého nové členské štáty nemôžu počítať s priamymi platbami ihneď po prijatí do únie. Podobne ako v predvstupovom procese sa bude finančná pomoc orientovať predovšetkým na reštrukturalizáciu a zvyšovanie konkurencieschopnosti poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov, kde majú stredoeurópske krajiny s tranzitívnou ekonomikou zatiaľ najväčšie rezervy. Tento návrh je v rozpore so základnými požiadavkami agrárnych komôr V4, ktoré deklarovali počas doterajších siedmich kôl spoločných rokovaní.

Existenčne dôležitou otázkou pre agropotravinárske samosprávy je aj výber takzvaných referenčných období, z ktorých bude vychádzať stanovenie výrobných kvót pre producentov v deň vstupu do EÚ. Európska komisia zatiaľ odmieta akceptovať kvóty založené na produkčnom potenciáli a navrhuje brať do úvahy historickú produkciu, nie však z obdobia spred roku 1989 ani zo začiatku 90. rokov, tak ako to navrhujú poľnohospodári v asociovaných štátoch. Predmetom včerajších rokovaní bol aj vývoj v oblasti nákupných a spotrebiteľských cien, domácej spotreby, produkcie ťažiskových komodít a ďalších otázok.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info