Zvěřina bez razítka může způsobit katastrofální následky
19.10.2006 | Právo
S říjnem přichází doba honů a tím také zvěřiny na stolech. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna musí být veškerá zvěřina, která se dostává do oběhu, prověřena veterinářem. Sami myslivci však přiznávají, že je to spíše iluze. Přitom zvěřina bez razítka veterinářů může mít katastrofální následky, včetně toho nejhoršího, smrtelného onemocnění svalovcem. Že nejde o žádnou teorii, potvrzuje zářijový nález svalovce ve vzorku masa z divokého prasete z katastru Velkého Uhřínova, který zjistili odborníci ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě. „Maso z takto nemocných zvířat se nesmí používat pro jakoukoli spotřebu, musí se spálit. Smrtelné případy se však v Česku naposledy vyskytly v roce 1954. Poslední nález svalovce ve vyšetřovaném kusu před zářijovým zjištěním je znám z doby před třemi lety v okrese Děčín,“ sdělil Právu šéf Krajské veterinární správy Jihlava Božek Vejmelka.
„V restauračních zařízeních není používání upytlačené a nezkontrolované zvěřiny žádnou výjimkou. Běžný je takový způsob, že restauratér koupí legálně jeden kus zvěřiny. Od toho má potřebné doklady a na ně pak nakoupí na černém trhu upytlačené kusy. Při kontrolách doklady předloží a nelze nijak zjistit, zda jde opravdu o ten daný kus,“ popsal praktiky restauratérů jednatel Okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty ve Žďáru nad Sázavou Oldřich Sedlář.
„Ti, kdo zvěřinu nakupují, si musí ověřit, zda maso prošlo naší kontrolou,“ zdůraznil Duben.
Kontrola u veterinářů v kteroukoli dobu
Veterináři mají dost kapacit. Jihočeská veterinární správa například zřídila místa, kde kontrolují zdravotní nezávadnost ulovených zvířat v kterékoli době. „Jde o kontroly zdravotní nezávadnosti masa před jeho distribucí do prodejní sítě,“ zdůraznil ředitel správy František Kouba.
Zástupce ředitele Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj Petr Pilous řekl, že v kraji jsou dvě sběrná místa, na Litoměřicku a na Chomutovsku, kde se pod dohledem veterinářů bourá maso ze zvěřiny. „Poté je buď rovnou zpracováno, nebo směřuje do obchodní sítě,“ uvedl. Pokud mají myslivci podezření na svalovčitost, mohou si nechat bezplatně otestovat vzorek masa na příslušné veterinární stanici. „V poslední době jsme ale žádný prohřešek či svalovčitost nezaznamenali,“ dodal Pilous.
Většina z dotázaných restaurací zcela vyloučila, že by se na jídelním lístku mohlo objevit maso neschválené veterinární kontrolou. „Máme stálého dodavatele, zvěřinu odebíráme pouze od něj. Maso dostáváme vždy s razítkem, že bylo ověřeno,“ řekl Právu Vojtěch Fňukal, šéfkuchař brněnské restaurace Brabander. „Bereme maso jen od stálých dodavatelů - ověřených mysliveckých sdružení. S každou dodávkou nám musí dodat příslušné veterinární osvědčení. Rozhodně nebereme nic od nikoho neznámého. Když někdo někde přejede srnku, u nás ji neudá,“ řekla Dagmar Mojseňuková z plzeňské restaurace U Kance, která má v nabídce srnčí, kančí, daňčí i mufloní maso.
Pytláků je stále dost
S nástupem zvěřinových hodů jsou v pozoru i myslivci. „Sledujeme každou ránu v revíru. Mezi sebou si pak říkáme, kdo z nás střílel. Věnujeme pozornost i každému autu s cizí espézetkou, které je zaparkované v lese,“ řekl předseda mysliveckého sdružení v Luhově na Plzeňsku František Pešl. „Pytlačí se pořád. Samozřejmě že když zvěř dospívá do lovné zralosti, přibývá i pytláků. Jsou ovšem lidé, kterým hájení zvěře nic neříká. Pytlák se neštítí zastřelit ani březí srnu,“ řekl předseda Komise pro ochranu zvěře a přírody Okresního mysliveckého spolku v Českých Budějovicích Oldřich Tripes.
Podle hospodáře mysliveckého sdružení Poodří v Polance nad Odrou Štěpána Neuwirtha je pytláctví stále větším problémem a myslivci jsou vůči němu bezmocní. „Nedávno jsme našli zhaslého srnce, kterého pytláci v noci postřelili a nedohledali,“ řekl. Dodal, že nelegální lovci se pohybují hlavně za tmy, jezdí autem po loukách, což dokazují stopy pneumatik, zvěř osvětlují reflektory auta a mnozí z nich střílejí z krátké zbraně, tedy z pistole. „Výstřely slyšíme hlavně večer a v noci. Bohužel, nedokážeme tomu zabránit,“ uvedl. Podle něho revíry sice střeží myslivecká stráž a hlídají i samotní členové sdružení, ale to pytláky neodradí. „A jak zastavit člověka v autě, když je navíc ozbrojený. Nikdo neví, co může v takové chvíli přistižený pytlák udělat,“ řekl Neuwirth. Podle něho by pomohly častější kontroly v restauracích a tvrdé postihy.
Další články v kategorii Lesnictví
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)