Žravou bekyni velkohlavou nezastavil ani postřik stromů
01.09.2004 | Mladá fronta Dnes
Tisíce housenek bekyně velkohlavé řádilo o prázdninách v lesích na Hodonínsku. Listnaté stromy v okolí Hovoran, Mutěnic a Dolních Bojanovic těmto škůdcům totiž zachutnaly natolik, že stihly zcela zlikvidovat listy na téměř dvaceti hektarech lesa.
Housenky na Hodonínsku řádily i přesto, že zdejší lesníci stromy včas chemicky ošetřili leteckým postřikem. S přemnožením motýla bekyně velkohlavé mají na Hodonínsku zkušenosti už z dřívějška.
"Není to nic nového, ale letos jsme asi po deseti letech zaznamenali jejich zvýšený výskyt," řekl vedoucí Lesní správy Strážnice Bohumil Pipal.
Postřik přežily
Proto už na jaře, kdy se housenky líhnou a začínají žrát, postříkali lesníci zhruba šest set hektarů lesního porostu. Asi padesát procent housenek však chemický nálet přežilo a pustilo se opět do ožírání stromů, na kterých mezitím vyrašily nové listy. V červnu už po nich zůstaly jen holé stromy.
"Letos jsme použili ekologický přípravek, který je velmi šetrný k životnímu prostředí. Jeho účinnost však není tak velká," vysvětluje, proč se dalším škodám nedalo zabránit, lesní správce Pipal.
Výběr postřiků je podle něho dnes už značně omezený. Použít se dají jen látky ze seznamu povolených přípravků pro lesní hospodářství, které neublíží včelám a savcům.
Listy rostou znovu
Jaké škody nakonec housenky motýla v lesích napáchaly, však lesníci nedokážou odhadnout.
"Prakticky to nepoznáte, protože listy vyrostou znovu. Nebezpečné jsou však opakované holožíry v kombinaci se suchem, protože stromy pak ztrácí asimilační schopnosti a mohou usychat," zhodnotil lesní správce. To by mohlo oslabeným stromům hrozit příští rok. Proto chtějí lesníci vyzkoušet jiný účinnější postřik.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)