Zavedení biopaliv v ČR opět odsunuto

Moderátor (Daniela Písařovicová):Termín a způsob, jakým budou v České republice zavedena biopaliva, se znovu odsouvá. Termín se ze začátku příštího roku posune nejméně o 6 měsíců. To zneklidňuje zemědělce, kteří se bojí, že se biosměsi mezitím začnou dovážet ze zahraničí a systém biopaliv tak tuzemské zemědělce spíš poškodí, místo aby je podpořil.

Redaktor (Zuzana Opletalová):Malá rostlinka s velkou budoucností. Z řepky olejky by se měla vyrábět příměs do nafty. Podle jakých pravidel, ale zatím není jasné. Z jednání vlády dostali zemědělci jedinou zprávu - tento kabinet už o biopalivech nerozhodne.

Host (Jan Mládek /ČSSD/, ministr zemědělství):Ono to přenesení na tu další vládu má i svoji logiku vtom, protože ono bude zapotřebí nejenom rozhodnutí vlády, ale i rozhodnutí Poslanecké sněmovny při změně zákonů.

Redaktor (Zuzana Opletalová):Stát musí rozhodnout, jak a jestli bude biopaliva podporovat. Ve hře jsou tři varianty. Vracení spotřební daně nebo poskytování přímých podpor výrobcům, ale i povinné přimíchávání biosměsí bez státních podpor. Zemědělci říkají, že kterákoliv z variant je lepší než opakované odkládání rozhodnutí. Biopříměsi do benzínu se mají vyrábět z cukrové řepy a obilí, a to by řešilo věčný problém agrárníků s přebytky.

Host (Jan Veleba, prezident Agrární komory):My si myslíme, že pokud to půjde takto dál, tak že se dožijeme stavu, kdy biopříměsi, to znamená bioetanol, se bude do České republiky dovážet a my budeme mít dál problémy s přebytky obilí.

Host (Petr Havel, analytik):Pokud by se v české republice co nejdříve přijal funkční systém podpory výroby biopaliv, tak by to bylo pro zemědělce daleko větší a účelnější pomoc než celá řada dotací.

Redaktor (Zuzana Opletalová):Biopaliva změní nejenom život zemědělců, ale i cukrovarů a lihovarů, ze kterých se stanou výrobci biosložek. Ty pak budou do pohonných hmot přimíchávat rafinérie anebo státní podnik Čepro. Státem garantovaní a lukrativní byznys je předmětem nejenom konkurenčních bojů, ale i policejního vyšetřování. Příprava státních zakázek vyústila v jednu z největších korupčních afér poslední doby - kauzu Biolíh. Otázku, jak zavést biopaliva, řeší Česko léta. Jedna koncepce už byla hotová. Nelíbila se ale Evropské komisi. Zuzana Opletalová, Česká televize.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A podrobněji o biopalivech teď s analytikem Petrem Havlem. Hezké odpoledne.

Host (Petr Havel, analytik):Hezké odpoledne.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Pane Havle, jednání ohledně zavedení biopaliv se neustále odsouvají. Jak vy se na to díváte? Proč se stále politici nemohou dohodnout?

Host (Petr Havel, analytik):No tak problém je zejména v tom, že se nemohou shodnout, jaký systém, jaký funkční systém podpory výroby biopaliv zvolit, ale skutečností je, že to, že se to neustále odkládá a zase opět odložilo, tak je asi největším dluhem odcházející vládní garnitury vůči zemědělství jako takovému.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A jaký vy teda vidíte reálný termín zavedení biopaliv?

Host (Petr Havel, analytik):No tak my ho neustále posouváme. V poslední době se hovořilo o termínu 1.1.2007, ale pole mého názoru to je již nereálný, protože musí proběhnout celá řada procesů, než se vůbec může ten systém nastartovat a to se podle mého názoru do začátku příštího roku nestihne.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Takže si myslíte, že až rok 2008?

Host (Petr Havel, analytik):To si nemyslím. Myslím si, že v průběhu roku 2007 je možné zavést u nás funkční systém podpory výroby biopaliv, ale můj tip a to je teďko věštění z koule, je zhruba polovina příštího roku.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Ve hře jsou tři možné varianty jak biopaliva v tuzemsku zavést - přímé dotace, vrácení spotřební daně nebo plošné přimíchávání bez podpor. K čemu byste se přikláněl vy a proč?

Host (Petr Havel, analytik):Tak já si myslím, že nejjednodušší je plošné přimíchávání a to bez vratky spotřební daně, tedy bez podpor. Je to systém, který v podstatě prosazuje i Brusel. To znamená, i ten proces notifikace. Čili schválení toho našeho návrhu v Bruselu by byl patrně nejrychlejší, nejjednodušší. A jediným negativem tohoto systému by bylo, že by se ceny benzínu na benzínových pumpách o něco zvýšily, řádově asi o desetihaléře. Ale zase za situace, kdy díky kolísavým cenám ropy na světových trzích z týdne na týden zaplatí motoristé třeba o korunu více za litr benzínu, tak si myslím, že je to takzvaně vydýchatelné.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Co se týče ostatních variant, tak někteří ekonomové vidí dotace či vrácení spotřební daně jako nehospodárné. Přikláníte se taky k jejich názoru?

Host (Petr Havel, analytik):Já si myslím, že v okamžiku, kdy se nějakým způsobem bude takzvaně šachovat s daněmi, tak že mimo jiné je to vždy, to obsahuje vlastně vždy nějaké větší riziko nějakých spekulací, machinací a tak dále. Čili právě nejčistší by bylo, bez podpory, bez vratky, čistě ze zákona plošně přimíchávat a konec.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Jak už bylo naznačeno v předchozím příspěvku, ve světě jsou obrovské přebytky biolihu, zejména v Brazílii, takže by se dalo docela levně do České republiky tento biolíh dovážet. Jak velká hrozba je to pro české zemědělce?

Host (Petr Havel, analytik):Tak bezprostřední hrozba to není, protože v současné době přece jen má Evropská unie vybudovány obranné mechanizmy proti dovozům celé řady různých komodit, mimo jiné i této. Ale vzhledem k jednání ve Světové obchodní organizaci, která spěje k celkové liberalizaci světových trhů, tedy nejen se zemědělskými surovinami, ale třeba i s těmito komoditami, s biolihem a tak dále, tak se dá předpokládat, že unie tu obranu neudrží. A to znamená, že nejpozději od roku 2013 ten trh bude zcela otevřen a to riziko, které jste naznačila a říká to pan prezident Agrární komory Veleba, je zcela reálné.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A myslíte si, že potom moci čeští zemědělci konkurovat těmto levným cenám?

Host (Petr Havel, analytik):No to je samozřejmě otázka. Samozřejmě budou moci konkurovat, pokud budou vyrábět biokomponenty do pohonných hmot konkurenceschopně. To znamená za dostatečně nízkou cenu s dostatečně vysokou efektivitou. Ale právě proto je potřeba ten systém tady zavést co nejdříve, abychom si na to tržní prostředí zvykli.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Zemědělci si od biopaliv slibují odbyt nadprodukce. Jak velký nebo jak skutečný zájem ale ze strany zemědělců je?

Host (Petr Havel, analytik):Já se domnívám, že zcela logicky ze strany zemědělců zájem je a to velký. Protože oni skutečně vědí, že tady vede cesta opravdu systémového odbytu celé řady zemědělských surovin, zejména rostlinného původu. Není to jenom obilí, není to jenom cukrovka, jak již zaznělo, ale může to být kukuřice a obecně jakákoliv plodina, včetně dřeva, neboť každá kytka se dá zkapalnit. To znamená, dá se z ní vyrobit biolíh.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A využívají zemědělci všech těchto komodit dostatečně nebo se spíš specializují jenom na to obilí.

Host (Petr Havel, analytik):V této chvíli se u nás hlavně hovoří o obilí, ale vlastně nevyužívají ani to obilí, protože nemáme přijat ten funkční systém. Fakt je, že nejspíše v prvé řadě vsadí na obilí. Není to úplně strategicky nejlepší, protože energetická výtěžnost obilí patří k nejnižším ze všech možných zemědělských komodit.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A jak se vůbec budou potom zemědělci uplatňovat na trhu nebo jaký bude ten mechanizmus v praxi? Kdo bude moci vyrábět biopaliva, jak to bude vůbec fungovat?

Host (Petr Havel, analytik):No o tom se hodně diskutuje a je to určitě, nebo byla to dosud jedna z omezujících podmínek, která bránila vlastně tomu, že se u nás nic zatím nepřijalo. Nejlepší zase a opět nejčistší možnost je, nechat to volně na trhu. To znamená, ať vyrábí kdokoli, ať vyrábí z čehokoli a prosadí se ten, který to vyrobí nejlevněji.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A jak to vypadá v ostatních evropských zemích, když je porovnáme s českou republikou? Spíše zaostáváme, co se biopaliv týče?

Host (Petr Havel, analytik):Tak v případě biolihu jsem vlastně ještě nic nespustili, čili tam jsme zaostali ještě než jsme začali. A v případě bionafty, což je další komponent, tak tam jsme bohužel promarnili mnoho let, kdy jsme v polovině 90. let byli skoro na špičce Evropské unie, v současné době patříme spíš do závěru. Skutečnostní je, že v zahraničí a zejména a to je pro nás docela nebezpečné, v sousedním Německu, se na biopaliva dává velký akcent, vznikají tam nové zpracovatelské kapacity, samozřejmě tato paliva již zcela normálně používá automobilový průmysl. Čili nám nehrozí nebezpečí jenom z Brazílie, ale vlastně ze sousedního Německa, což z hlediska transportu je možná ještě zásadnější problém než to mezikontinentální konkurenční prostředí.

Moderátor (Daniela Písařovicová):A co se týče samotných systémů, které si země vybraly, převažují zde dotace nebo naopak je to bezdotační systém?

Host (Petr Havel, analytik):No tak přestože Brusel prosazuje takové systémy, které nebudou počítat s dotační podporou, tak reálně v řadě zemí, ve většině zemí Evropské unie nějaká forma dotace existuje. Takže je to z hlediska Bruselu taková ne úplně čistá hra. Na druhou stranu důležité je, a to si myslím, že je asi ten systémový konce, kdy v rámci Evropské unie také tak, aby mohla jednotně působit proti té zahraniční konkurenci, tedy mimoevropské konkurenci, tak je potřeba a také kvůli rovným podnikatelským podmínkám, aby ten systém byl ujednocen. To znamená, myšlenka je bez dotací, nicméně reálně v současné době je to s dotacemi.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Poslední otázka, prosím už jenom velice stručně. V roce 2010 by měla mít paliva z obnovitelných zdrojů téměř šestiprocentní podíl na celkové spotřebě benzínu v unii. Myslíte si, že je to reálné toto číslo?

Host (Petr Havel, analytik):Myslím si, že rok 2010 je dostatečně dlouhá doba, že to reálně je i u nás.

Moderátor (Daniela Písařovicová):I v České republice?

Host (Petr Havel, analytik):Ano.

Moderátor (Daniela Písařovicová):Já vám děkuju za informace. Na shledanou.

Host (Petr Havel, analytik):Na slyšenou.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info