Za polomy hrozí statisícové pokuty
05.05.2006 | Mladá fronta Dnes
Majitelé musí odklidit polomy, které zůstaly po zimě. Rozsáhlé polomy, jež po sobě zanechala v lesích v Libereckém kraji letošní zima, musí majitelé půdy uklidit do konce května nebo června. Jinak jim hrozí až stotisícová pokuta. Stromy by jinak mohl napadnout kůrovec, který dokáže během krátké doby poničit tisíce kubíků dřeva."Občas dochází k případům, že nezodpovědní vlastníci neuklidí kalamitu a ohrožují tím majetky své i sousední. Přemnožení kůrovci totiž dokážou způsobit rozsáhlý úhyn porostů i na ploše tisíců hektarů," varovala před nebezpečím mluvčí Libereckého krajského úřadu Linda Futerová.
"Poslední takový případ naštěstí není z našeho kraje, ale ze Šumavského národního parku," dodala. Kůrovce láká vůně polámaného dříví. "Do těchto stromů proto nakladou novou generaci, která by po vylíhnutí mohla napadnout okolní zdravé dřeviny," vysvětlil problém jablonecký lesní správce Miroslav Kortan
Sněhová kalamita postihla v Libereckém kraji tisíce kubíků dřeva. V prosinci totiž padalo hodně sněhu a dlouho mrzlo, takže závěje zůstávaly na větvích. Kvůli tomu se řada kmenů pod tíhou sněhu zlomila.Uklidit kalamitu nakazuje majitelům lesů zákon. "Upozorní je na to lesní hospodáři. Vlastníci musí poničené dřevo zpracovat do konce května a v polohách nad šest set metrů do konce června. Jinak hrozí přemnožení kůrovců," řekla Futerová. Upozornila přitom, že by si kvůli pracím měli dávat návštěvníci hor větší pozor. Kopce totiž bude častěji křižovat technika.
Na likvidaci polomů dohlédnou lesníci a inspektoři životního prostředí. "Jestliže ani po upozornění majitel poškozené stromy neodklidí, může mu obecní úřad uložit pokutu v řádech tisíců korun. Maximální sazba je sto tisíc korun," informovala mluvčí o sankcích.Kalamita postihla nejvíce Jablonecko, kde popadalo třicet tisíc kubíků dřeva. Řadu poničených stromů lesníci nacházejí především kolem Bramberku, Černostudničního hřebenu, jablonecké přehrady a Josefova Dolu. "Intenzivně likvidujeme škody v místech, kde již není sníh. Postupně s jarním táním budeme pokračovat do výše položených míst," popsal práce jablonecký lesní správce. Šest a půl tisíce kubíků dřeva těžký sníh polámal také na Harrachovsku.
Tady musí kalamitu zpracovat Krkonošský národní park a další vlastníci."Již na likvidaci škod pracujeme. Máme jen trochu potíže s malým počtem lidí na práci," uvedl náměstek ředitele Krnapu Alois Grundmann. Popadané stromy ochranáři odstraní jen částečně."Do první a druhé zóny parku totiž můžeme zasahovat pouze v případě, že by mohlo něco les ohrozit," vysvětlil Grundmann. Ochranáři proto provedou průzkum a až podle stupně napadení kůrovcem rozhodnou, zda zpracují i zlámané kmeny v těchto nejvíce chráněných oblastech Krkonoš. Jinak tu polámané stromy zůstanou.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)