Z požáru v národním parku viní Chilané hlavně úřady
07.03.2005 | Hospodárske noviny
Ačkoli jednu z největších katastrof v dějinách Chile zavinil český turista Jiří Šmiták, když použil plynového vařiče ve vyprahlé oblasti národního parku Torres del Paine, svalují chilská média vinu za rozsah pohromy na chilské úřady a Českou republiku naopak chválí za ochotu pomoci. V parku Torres del Paine, který je jednou z hlavních přírodních rezervací a turistických atrakcí této latinskoamerické země, shořelo do konce února šestnáct tisíc hektarů lesa a porostů a škody dosahují miliónů dolarů.
Chilský ministr zahraničí Ignacio Walker ocenil, že Česko vyšle na své náklady odborníky z Mendelovy univerzity v Brně, aby posoudili rozsah pohromy. "Teprve potom uvidíme, čím mohou Češi přispět," odsunul ministr v listu La Tercera stranou otázku odškodnění. S uznáním deník oceňuje příjezd dvou vysokých českých představitelů do Santiaga de Chile, aby na místě řešili, co může Praha udělat.
Mnoho článků v chilském tisku i řada chilských politiků pohromu přičítá liknavosti místní správy parků (Conaf) a nedostatku peněz, které vláda poskytuje na předcházení podobným pohromám. "I když oheň vznikl náhodou nedbalostí českého turisty, následný požár bylo možné zadusit v zárodku, kdyby existovaly plány prevence, včasná výstraha, pozorovací stanoviště a minimální prostředky na ochranu parku..." citoval list La Nación Antonia Horvatha, předsedu chilské senátní komise pro životní prostředí.
Neméně kritické vůči místním organizacím jsou úvodníky listů El Mercurio a La Nación. Podle nich Conaf kontroluje jen dvaadvacet procent zalesněných ploch a zbytek je bez ochrany. Na protipožární kontrolu vydává Chile jen osm miliónů dolarů ročně, což je velmi málo. Jiný list, La Segunda, přináší článek očitého svědka požáru Miguela Schweitzera z oblasti Torres del Paine, který spatřil oblaka dýmu právě propukajících plamenů. Ačkoli zmobilizoval místní strážce a ti volali nadřízeným, objevil se prý první vrtulník až šest či sedm dní po požáru, ale tou dobou už nebyl kvůli hustému kouři nad oblastí použitelný," uvedl.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)