Vysokým Tatrám hrozí kalamita kůrovce, varují lesníci
07.10.2005 | Ekolist.cz
Lesům ve Vysokých Tatrách, které před rokem postihla ničivá větrná smršť, hrozí kalamita kůrovce. Představitelé Státních lesů Tatranského národního parku (SL TANAP) varují, že pokud urychleně nezabrání šíření lýkožrouta smrkového, může hmyz zničit desítky tisíc stromů na území rezervace. "Už dnes je na území Vysokých Tater kůrovcem poškozeno 50.000 stromů a pokud nezabráníme jeho dalšímu šíření, bude se počet zničených stromů zvyšovat každým rokem geometrickou řadou," uvedl dnes před novináři ředitel SL TANAP Peter Líška.
Uvedl, že plocha území napadeného kůrovcem se každým rokem zvýší pěti- až osminásobně, a to v závislosti na klimatických podmínkách, řekl ČTK vedoucí ochranného obvodu Tatranská Javorina Ján Slivinský. Dodal, že kůrovec stále víc postihuje nejenom kalamitní území, ale začíná napadat také nejcennější části tatranských lesů. Pracovníkům Státních lesů TANAPu ale brání v boji proti kalamitě přísný zákon o ochraně přírody. Ten zakazuje zásahy v zónách nejpřísnějšího stupně ochrany přírody.
Lesníci žádají sice o výjimky, ovšem jejich udílení trvá obyčejně tři až osm měsíců. "Úřady mají zákonem stanovené lhůty, které se ještě prodlužují různými odvoláními nevládních ochranářských organizací. Ovšem kůrovec žádné lhůty nezná," postěžoval si Slivinský. "Když pak nakonec výjimku dostaneme, les je často ztracený. Je to stejné, jako byste lékaře poslali léčit pacienty na hřbitov," poznamenal.
Lesníci sice připouštějí, že jedna z možností péče o lesy je ponechat je samovývoji. Nicméně tatranské lesy podle Milana Koreně z Výzkumné stanice TANAP nejsou přirozené, a nejsou proto schopny samostatné obnovy v takové míře, jako přirozené lesy. Navíc by takováto obnova trvala desítky až stovky let. Tatry by ale za tu dobu mohly podle odborníků ztratit svou funkci nejenom jako přírodní rezervace, ale také jako turistické a lázeňské středisko.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)