Vojáci lesy dávno nepotřebují, říká starosta Tábora
06.10.2004 | Mladá fronta Dnes
Táborská radnice požaduje, aby jí armáda vrátila celkem 430 hektarů lesů. Tyto pozemky totiž Táboru historicky patří, dokonce je má město zapsané na svém listu vlastnictví. Armáda je vydat nechce a navrhuje, aby o nich rozhodl soud. "Dávno pryč je doba, kdy armádní lesy byly něco tajného," míní starosta Tábora František Dědič.
* Proč se problém táhne už od roku 1992?
Už měl být dávno vyřešený. Připomínali jsme to i bývalému ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi při jeho poslední návštěvě u nás. Slíbil, že celou věc dá k soudu, aby definitivně rozhodl, kdo je vlastníkem. Zatím stále nemáme signály, že by to armáda udělala.
* Mrzí vás to?
Samozřejmě. Armáda dlouhodobě využívá náš majetek. Přitom sami děláme různé kompromisní kroky vstřícné k armádě. Například jí umožňujeme honitby v revírech v našem katastru. U honiteb přitom i ministerstvo zemědělství potvrdilo, že jejich jasným vlastníkem je ten, kdo je zapsaný v katastru nemovitostí.
* Lesy vám přinesou víc starostí a práce.
Jestli umí armáda, potažmo vojenské lesy a statky, hospodařit v lesích, my to dokážeme také. Přitom chceme respektovat potřeby armády. Uvědomujeme si potřeby obrany státu, ale za tímto problémem jsou podle mě jen určité lobbistické skupiny, které podporují vojenské lesy a statky.
* Slyšel jsem, že je v pozadí snaha udržet si vojenské honitby.
Důvody ať si každý domyslí sám.
* Znamená to, že usilujete hlavně o pořádek ve vlastnictví? Že něco jako vojenské lesy a statky je moloch, který patří minulosti?
Samozřejmě. Vždyť hospodaření v těchto lesích je práce, která nepodléhá žádnému předpisu o utajování informací. Vojenské lesy jsou normálně každému přístupné. Zatím nechceme dělat žádné nátlakové akce, ale věříme, že rozum zvítězí. Ať armáda doloží, na základě čeho na ni obecní lesy přešly.
* Co se týče jiného armádního majetku u vás, například posádkových objektů, jsou kolem nich nějaké změny?
Musíme si uvědomit, že v Táboře není zrušená posádka. Bohužel zařazeni jsme výhledově mezi města, která mají posádky opustit, ale do konce roku 2010, možná déle, vojáci v Táboře zůstanou. O převodech vojenského majetku jen postupně uvažujeme. Teď probíhá převod stadionu Míru, na kterém město provádí rozsáhlou rekonstrukci. To bude první vojenský majetek, který dostaneme. Uvažujeme o dalších převodech v rámci zmenšení posádky, ale nikoliv v souvislosti se zrušením posádky.
* Víme, že s armádou jste vždy měli spíše dobré vztahy.
Určitě. Teď se mluví o úsporách v rozpočtu a o penězích vložených do nových posádek. Přitom v Táboře jsou armádní budovy nově zainvestované. Věřím, že budu mít příležitost ministra Karla Kühnla ještě přesvědčit, aby v Táboře posádka zůstala. K čemu nám jsou prázdné budovy, které často ani nejdou využít a prodat? Potřebujeme obyvatele a práci pro ně. Proto potřebujeme i lesy.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)