Vodohospodáři se přou s ochránci přírody o stromy
17.02.2005 | Rovnost
Povodí Moravy chce pokácet všechny dřeviny rostoucí na hrázích Novomlýnských nádrží. Podle vodohospodářů narušují svými kořeny hráze a snižují tím pádem jejich odolnost a bezpečnost. K tomuto závěru došli podle vyjádření podniku Povodí Moravy odborníci při kontrole vodního díla. Vodohospodáři dokonce upozorňují, že může v krajním případě dojít až k protržení hrází. Proti likvidaci náletových dřevin jsou však ochránci přírody. Kácení vodohospodářům již nařídil Krajský úřad v Brně. Potvrdila to tisková mluvčí Povodí Moravy Dana Meissnerová.
"Abychom splnili úkol kraje, museli jsme požádat Správu CHKO Pálava o udělení výjimky při zasahování do biotopu bobra. Protože v tomto území žije bobr, který je zvlášť chráněným živočichem,"dodala tisková mluvčí. Vedoucí dolnověstonického provozu Povodí Moravy Jan Ovesný dodal na vysvětlenou: "Povodí Moravy musí brát zřetel na bezpečnostní hledisko. Nečiníme tyto kroky z nějakého rozmaru." Nesouhlasné stanovisko s kácením dřevin na hrázích obhajuje pracovník Správy CHKO Pálava Josef Chytil: "Začlenění Novomlýnských nádrží do krajiny a její ozelenění je jedním z bodů, kterými se snaží ministerstvo životního prostředí alespoň částečně napravit hrůzu, která byla pod Pálavou postavena. Přitom samovolné ozeleňování se děje zcela zadarmo a původními dřevinami měkkého luhu, především vrbami, topoly a okolo průsakových kanálů také cennými olšemi."Pracovník státní správy ochrany přírody dále argumentuje tím, že známý stavitel rybníků Krčín schválně vysazoval stromy na hrázích svých děl kvůli jejich zpevňování a stabilizaci.
Jan Ovesný ale oponuje: "Krčín vysazoval stromy na jiných typech hrází. Hráze rybníků jsou homogenní, to znamená ze stejného materiálu v celém průřezu hráze a jsou masivnější, širší. Naše hráze jsou jiné, nejsou homogenní. Jsou složeny z různých vrstev, s těsnícího jádra a stabilizačních vrstev. Jsou citlivější." Vodohospodáři od správy chráněné oblasti požadují povolení k bourání bobřích hrází. Dokážou totiž změnit poslání odvodňovacích kanálů v okolí nádrží. Místo aby odvodňovaly okolní zemědělské pozemky, vlivem hrázek je voda z kanálů podmáčí, což se zase nelíbí zemědělcům. "Pokud si bobr vybuduje noru směrem k hrázi, zkrátí také cestu vodě prosakující podložím hráze. I to narušuje stabilitu hráze,"tvrdil Ovesný. "Za určitých podmínek zřejmě Povodí Moravy udělíme výjimku k bourání bobřích hrází. Pověříme tímto úkolem ale odborné pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny,"řekl Josef Chytil. Podle jeho názoru bobr vodohospodářům v úseku Novomlýnských nádrží nezpůsobuje problémy.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)