Vědci v půdě na kalamitních holinách našli 11 410 druhů hub

Strnady – 28. května – Habitatové stromy, což jsou živé nebo mrtvé, obvykle velmi velké staré stromy, i mrtvé dřevo tvoří přirozené stanoviště pro mnoho organismů, včetně hub a ohrožených druhů. Mají také příznivý vliv na mikroklima holiny tím, že tvoří zástin, snižují rychlost proudícího větru, a tak působí pozitivně na obnovu a stabilitu lesního ekosystému. Tlející mrtvé dřevo rovněž významně obohacuje půdu o živiny.

Rozmanitost hub na habitatových stromech, mrtvém dřevě a v půdě zjišťovali vědci při řešení projektu obnovy kalamitních holin na lokalitách poblíž obcí Račín a Nové Veselí v okrese Žďár nad Sázavou. Jednalo se o smrkové porosty zničené kůrovcem v minulých letech.

Vědci se zaměřili na houby a příznaky jejich působení, zejména hnilobu dřeva, na vybraných habitatových stromech a houby na mrtvém dřevu v hromadách a valech klestu. Zaznamenávali však i přítomnost ostatních hub. V případě nemožnosti určení houby přímo v terénu pracovníci odebrali části kmenů, větve či kůra s plodnicemi nebo jinými částmi hub a houbu určili v laboratoři.

Vzorky půdy výzkumníci odebrali z celkem 30 míst, a to z nadložního organického horizontu, v němž se hromadí rozkládající se zbytky rostlin, a minerálního horizontu v hloubce 0-10 cm. U každého odběrového místa zaznamenali jeho charakteristiku (holina či porost, množství a typ klestu a buřeně).

V odebraných vzorcích půdy vědci pomocí analýz DNA určili přítomné druhy hub. Každý druh byl poté zařazen do příslušné ekologické skupiny – houby mykorhizní, živící se na mrtvém dřevě, způsobující choroby rostlin a další.

Na habitatových stromech se vykytovaly především dřevokazné houby, nejčastěji václavka smrková na smrku, václavky na listnáčích, troudnatec pásovaný na smrku a borovici, ohňovec borový na borovici, klanolístka obecná na bříze. Na habitatových klenech byla hojná také svraštělka javorová, vytvářející nápadné černé skvrny na listech.

Na mrtvém dřevě, dominantně tvořeném smrkem ztepilým, byl nejčastější černorosol smrkový, vytvářející nenápadné černé povlaky, dále lupenatá houba lištička pomerančová a chorošovitá houba bránovitec jedlový. K dalším hojným druhům na mrtvém dřevě patřily především dřevokazné houby.

Z mykorhizních hub žijících ve vzájemně prospěšném soužití s kořeny stromů byly hojně nalézány hojně čechratka podvinutá, holubinka hlínožlutá, hřib hnědý, hřib žlutomasý a mnoho dalších. Většina mykorhizních hub vytváří během vlhka výrazné plodnice, z nichž mnohé sbírají houbaři.

Celkově měl na výskyt hub zásadní vliv druh dřeviny, a zda se jednalo o živý strom nebo mrtvé dřevo, zatímco rozdíly mezi lokalitami byly minimální.

V půdě vědci nalezli pomocí DNA analýz 11 410 druhů hub. Nejčastěji byly zastoupeny houby vřeckovýtrusné (široká skupina hub) a houby stopkovýtrusné (především „klasické“ houby s rourkatým nebo lupenatým s kloboukem).

Z ekologického hlediska byly v půdě nejčastější různé skupiny hub živících se odumřelými částmi rostlin a dalších organismů. Největší počet druhů hub se nacházel v organickém horizontu.

Podíl hub v půdě způsobujících choroby rostlin byl nízký. Z nich naprosto převažoval původce rakovinné kůry dřevin Nectria rammulariae, především v místech s přítomným klestem nebo štěpkou. V několika případech byli zaznamenány původci kořenových hnilob rodu Fusarium, (nejčastěji v místech s hustou buření), ojediněle původce rakoviny rostlin rážovka Neonectria major, sypavka borová a kořenovník smrkový.

Z lesnického hlediska tento stav nepředstavuje pro lesní porosty hrozbu. Obnova kalamitních holin tedy mohla být realizována bez nutnosti použití mimořádných opatření vůči houbovým původcům chorob.

Na základě získaných výsledků vědci pro zvýšení druhové rozmanitosti hub doporučují výsadbu více druhů dřevin, zachování habitatových stromů a ponechání alespoň části mrtvého dřeva v porostu (např. klestu na valech či hromadách).

Podrobnější informace o výsledcích hodnocení hub jsou v článku „LORENC F., BALDRIAN P., 2025: Houby na habitatových stromech, mrtvém dřevě a v půdě na kalamitních holinách. Lesnická práce 104(4), s. 220-221 (28-29).“

Podrobnosti o projektu obnovy kalamitních holin jsou k dispozici na webu VÚLHM: https://www.novylesjinak.cz/hodnoceni-biodiverzity/

Kontakt pro více informací: Ing. František Lorenc, Ph.D., VÚLHM, v. v. i., e-mail: lorenc@vulhm.cz

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info