Vědci chtějí vdechnout starým trámům nový život
25.06.2022 | mendelu.cz
Letošní vítězný mezioborový interní výzkumný projekt Grantové agentury Gregora Johanna Mendela určený pro mladé nadějné vědce má několik pomyslných nej. Zajímavý je i tím, že vědci ke zkoumání využijí trámy ze zbouraného erotického klubu Moulin Rouge. „Přidávání recyklátu se celosvětově řeší hlavně ve výrobě dřevotřískových desek, u OSB desek ale zatím ne. Přitom potenciál je v této oblasti obrovský a souvisí s rozmachem dřevostaveb, které lze po skončení jejich životnosti znovu použít právě na zpracování do OSB desek, což plně koresponduje s principy cirkulární ekonomiky,“ uvedl Tomáš Pipíška z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.
Vědci z MENDELU využijí pro svůj výzkum laboratoře vybavené na světové úrovni, které umožňují napodobit průmyslový proces výroby OSB kompozitů. Konkrétně pak roztřískování, nanášení lepidla, lisování a další technické vymoženosti. Mohou díky tomu vyrobit třísky a tedy surovinu pro OSB desky v podstatě z čehokoliv na laboratorní úrovni. Třísky z již použitého dřeva mají oproti těm z čerstvě pokácených stromů nižší vlhkost. „Na laboratorní úrovni můžeme nastavovat různé parametry výroby třísek, včetně vlhkosti vstupního materiálu,“ uvedl Pipíška. Cílem je optimalizovat proces výroby třísek, analyzovat vlastnosti a vyrobit prototypy, které budou následně připravené na efektivní průmyslovou produkci v ideálním případě ještě s lepšími vlastnostmi, než mají stávajíci OSB desky.
Do projektu jsou zapojeni také odborníci z Provozně ekonomické fakulty, kteří budou zkoumat společensko-ekonomické aspekty procesu recyklace. Jak upozorňuje Michaela Staňková z Ústavu statistiky a operačního výzkumu Provozně ekonomické fakulty MENDELU: „Při vývoji jakéhokoliv nového produktu vyvstává totiž otázka, zda je možné vytvořit zcela nový výrobek, který je vzhledem k jeho vlastnostem a také ceně surovin možné efektivně produkovat ale také i prodávat.“ Vědci se zaměří jak na stranu nabídky, tak stranu poptávky, neboť OSB desky z recyklátu budou mít tmavší barvu než klasické smrkové a je potřeba na to spotřebitele připravit, stejně jako komunikovat s výrobními firmami. „Naší celkovou motivací je opětovné využití již existující dřevní biomasy, tedy objemného dřevního odpadu s cílem maximálního prodloužení životního cyklu vícenásobným zhodnocením materiálu v nových výrobcích a oddálit tak energetické zpracování dřeva,“ dodal Pipíška.
Ve spalovně nebo kotli na dřevo by tak jinak skončily i trámy z brněnského vykřičeného podniku, na jehož místě vyroste bytový dům. Noční klub Moulin Rouge na rohu Slovákovy a Kounicovy ulice byl jedním z ikonických pozůstatků 90. let. Dřevo ze stejného místa využije mj. i výrobce kytar, který stejně jako vědci LDF vdechne tomuto materiálu nový život.
Kontakt pro bližší informace: Ing. et Ing. Tomáš Pipíška, Ph.D., Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií (LDF), tel.: 720 534 255, tomas.pipiska@mendelu.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)