Vánoční stromek: živý, nebo umělý?
19.12.2005 | Mladá fronta Dnes
Ročně se v České republice prodá přes milion vánočních stromků. Jak upozorňuje většina pěstitelů a prodejců, bylo by dobré, aby se lidé naučili kupovat stromky včas. Stromky by měly být řezané vždy v období vegetačního klidu, kdy se zastaví jejich životní pochody, a proto se jejich uříznutím nic nezmění a v chladu vydrží opravdu dlouho.
Pokud se poté i venku prodávají, je vše v pořádku. Nikdy však nenakupujte stromky v teple obchodních domů.
Ještě pořád se najdou lidé, kteří si nedokáží Vánoce vůbec představit bez ukradeného stromku. Krádeží stromků sice rok od roku ubývá, pár vykutálených zlodějíčků se ale najde všude a lesní správy se jim snaží bránit, jak se dá. - více zde
Jaký stromek vybrat?
Typickým českým vánočním stromkem je smrk ztepilý. Jeho tmavozelené, štíhlé a tuhé jehličky však občas přivádějí člověka k zoufalství při vysávání koberce.
Další druh, smrk pichlavý, se nabízí v různých varietách od tmavozelené po stříbrnou a působí luxusnějším dojmem. Smrk bílý má jehličky kratší, ale hustší než jiné druhy. Mají modrozelenou barvu, navíc je zdobí bílé pruhy.
Smrku je velmi podobná douglaska tisolistá; je za něj také často považována. Má lesklé, tupě zakončené jehlice, dlouhé až tři centimetry. Po rozemnutí příjemně voní po citronech.
V mnoha oblastech Evropy se nejvíce používá jedlička. Její koruna není tak hustá jako smrková, tři centimetry dlouhé, lesklé a tmavozelené jehlice však působí velmi ozdobně.
ANKETA:
Dáváte přednost živému vánočnímu stromečku před umělým?
Borovice má volnou a vzdušnou korunu, což však nemusí být nevýhoda, pokud se vhodně využije při zdobení. Borovice lesní má zelenošedé jehlice dlouhé kolem sedmi centimetrů, vyrůstající v párech. Dražší, avšak také ozdobnější je borovice černá.
Stromek potřebuje vodu stejně jako květiny ve váze. Dokonce neuškodí, když ji vylepšíte výživou pro rostliny. Před vložením do stojánku s vodou je dobré obnovit řez, stačí několik centimetrů.
Stojánků najdete na trhu celou řadu, a to z nejrůznějších materiálů - dřevěné, keramické, kovové, umělohmotné, v odlišných provedeních. Jejich cena se pohybuje od 150 do 1000 korun. Aby jehličí nezačalo brzy opadávat, vyplatí se investovat do stojánku se zásobníkem.
Avšak pozor: jestliže kmínku dole ořežete kůru, aby se vešel do stojánku, bude nádržka k ničemu. Voda je totiž vedena vzhůru cévami, které jsou umístěny právě v kůře stromku, tedy těsně pod svrchní, rozpraskanou a odumřelou borkou. Stromkům vadí i vysoká teplota a suchý vzduch.
Stromek by měl čekat na příchod Vánoc venku nebo na balkoně a prospěje mu, pokud bude stát ve kbelíku s vodou. Tradiční zavěšování špičkou dolů pomáhá pěknému tvaru větví. Doma by měl stromek stát co nejdále od topení.
Umělým stromkům škodí světlo
U umělých stromků sice tyto starosti odpadají, ale ani ony nevydrží všechno. Pokud je ponecháte v igelitu tam, kam dopadá světlo, nebo dokonce sluneční paprsky, sytá zelená se může změnit v barvu zcela jinou.
Umělé stromky, které na rozdíl od živých neslouží pouze jednu sezonu, lze v případě potřeby bez problémů osprchovat - usychat by měly na dostatečně vzdušném místě. Aroma jehličí sice mohou nahradit vůně ve spreji, ale to už by bylo chemie příliš.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)