V Nízkých Tatrách po vichřici vytěžena čtvrtina kalamitního dřeva
09.03.2005 | Ekolist.cz
Zhruba čtvrtinu z více než 1,62 milionu metrů krychlových dřevní hmoty, která padla při loňské listopadové kalamitě v Nízkých Tatrách, vytěžil dosud státní podnik Lesy Slovenské republiky. Na dnešní tiskové konferenci ve Zvolenu to řekl jeho generální ředitel Karol Vinš. "I když se v těchto dnech kvůli enormnímu množství sněhu netěží, vše půjde podle harmonogramu," prohlásil Vinš. Těžba by měla skončit ještě letos. Na odstraňovaní kalamity se kromě stovek lidí a množství techniky ze 13 závodů slovenských státních lesů podílejí také univerzální těžební stroje ze zahraničí: dva z Česka a jeden z Německa.
V Nízkých Tatrách zůstalo po listopadové kalamitě zničeno asi 2000 hektarů lesa. Nejvíce byl postižen lesní závod Beňuš, kde popadalo asi 750.000 metrů kubických dřeva. Nejhorší situace je kvůli značně nepřístupnému terénu v oblasti Čertovice.
Ve Zvolenu dnes jednali zástupci státních lesů s ochranáři o dalším postupu při obnově lesů v Nízkých Tatrách. Podle ředitele správy Národního parku Nízké Tatry (NAPANT) Mariána Jasíka se v současnosti snaží najít kompromisní řešení při ochraně lesů před lýkožroutem. "Největší výhrady ochranářů jsou k letecké aplikaci insekticidů," uvedl Jasík. Ochrana před hmyzem se v jednotlivých oblastech musí řešit individuálně.
Na rozdíl od Tatranského národního parku, kde se plánuje vysazení smíšeného lesa, chtějí lesníci v Nízkých Tatrách prosadit větší přirozenou obnovu lesa. "Chceme, aby dvě třetiny nového lesa tvořil jehličnatý les a třetinu listnatý les v kombinaci s přirozeným územím," uvedl Vinš.
Ochranáři počítají v Nízkých Tatrách rovněž s vytvořením přírodního naučného parku, kde by les zůstal bez zásahu lidské ruky. Park by měl být zhruba na osmině kalamitního území a měl by sloužit jako nový druh poznávací turistiky na Slovensku.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)