V Krušných horách začala šetrná přeměna porostů
20.01.2025 | Lesy České republiky, s. p.
Hradec Králové, 17. ledna 2025 – Podpořit v Krušných horách přirozeně obnovené stromy podrůstající ty mateřské, lesy prosvětlit a postupně připravit na klimatickou změnu je cílem Lesů České republiky. Podnik tam proto začal na 53,12 hektarech s přeměnou zralých porostů do 140 let věku včetně evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Postup schválilo Ministerstvo životního prostředí i Krajský úřad Ústeckého kraje.
Porosty na sedmi revírech, maximální objem zpracovaných listnáčů nepřesahující 3 342 metrů krychlových i těžební lhůtu vymezenou od 1. září do 15. března stanovily zmíněné úřady.
Ve stávajících převážně stejnověkých a druhově chudých lesích od Jirkova po Libouchec na Litvínovsku a Telnicku se tedy začaly šetrně zpracovávat jednotlivé stromy. „Čekali jsme, až půda zamrzne, aby se nepoškodila,“ řekl Václav Bašta, oblastní ředitel Lesů ČR pro severní Čechy, a pokračoval: „Tím, že les prosvětlíme a upřednostníme přirozeně obnovené dřeviny, napodobíme přírodní procesy, které by ale trvaly podstatně déle“.
Při postupech označovaných v odborné lesnické terminologii jako přestavba porostů nevzniknou žádné holé plochy a porosty nebudou výrazně proředěné, protože je v nich velká zásoba dříví. Přednost mají před harvestory jemnější technologie, tedy těžaři a v lesích bude k vidění třeba také speciální lesní kolový traktor vhodný do svahů nebo trakční naviják.
Dojde i na ekologická opatření. „Na místě zůstane ležet řada kmenů, pařezů, kořenů a větví, které časem zetlí. Samovolně se rozpadne i bezmála devět set označených objemných biotopových stromů, které se stanou útočištěm hub a různých druhů vázaných na mrtvé dřevo. Dotčeny také nebudou cenné staré porosty nad 140 let věku. Podporujeme tak biologickou rozmanitost celé oblasti,“ dodal oblastní ředitel.
Zásahy na mnoha místech souvisejí také s bezpečností, a to zejména u silnic, turistických stezek a na okrajích lesů sousedících s intravilánem obcí. Stromy tam ohrožují návštěvníky, obyvatele i jejich majetek.
Místa těžby vždy lesníci vyznačují páskami a na přístupové cesty umísťují informační tabule. S odvozem dříví počítají do konce dubna.
KONTAKT: Eva Jouklová – tisková mluvčí Lesů ČR; +420 725257900; eva.jouklova@lesycr.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)