V kraji usychají tisíce borovic
25.06.2004 | Mladá fronta Dnes
Již čtyři tisíce borovic letos uhynuly na Lounsku a Žatecku, další stromy hromadně usychají na Litoměřicku. Dřeviny napadla zákeřná plísňová houba, která borovice ničí od kořenů až po jehlice. Zjistili to experti na lesní hospodářství, které o pomoc požádali majitelé lesů. "Houby napadají především borovice lesní a černé. K tomu si ještě vybírají vzrostlejší stromy, které pak postupně usychají," upřesňuje Vladimír Drož z odboru životního prostředí roudnické radnice.Houbám se daří především kvůli loňskému extrémnímu suchu. "To borovice natolik oslabilo, že mnohé nemají dostatek síly houbám vzdorovat," dodal Drož.
A co se stane s napadenými stromy? Zcela suché borovice lesníci porazí, aby se nestaly semeništěm dalších škůdců. První velké kácení se nyní chystá na Žatecku, které je zasaženo nejvíce."Místní lesní správa už chystá konkurs na vytěžení první tisícovky stromů. I když jsou borovice napadené houbou, jejich dřevo není nijak poškozené," upozorňuje Stanislav Eigler, zástupce ředitele krajského inspektorátu Lesů České republiky v Teplicích.
Některé stromy zasáhla choroba jen částečně. Ty mají podle lesníků ještě šanci, že přežijí."Pokud bude během letošního léta dostatek vláhy, mohou znovu obrazit," podotýká Eigler.Mrtvé stromy se budou postupně kácet i v dalších napadených oblastech. Obyvatelé těchto regionů se ale podle Eiglera nemusejí obávat, že dojde k odlesňování velkých ploch. "Nemoc se vyskytuje jen na souvisle ohraničené lokality," upřesňuje Eigler s tím, že nebude nutné kácet celé lesy.Plísňové houby nepůsobí lesníkům starosti jen na severu Čech, ale všude tam, kde jsou oblasti s lehčími pískovými půdami, které špatně zadržují vodu."Borovicím se v takové sypké a zároveň vlhké půdě daří nejlépe," dodává Eigler.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)