V Česku vzniknou "pralesy" velké jako 630 Václaváků
10.11.2008 | Aktuálně.cz
V českých lesích vzniknou v následujících letech bezzásahová území, která zaberou plochu o velikosti přibližně 630 Václavských náměstí.
Dohodly se na tom dvě státní organizace - Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny.
"Dohoda hovoří o šest a půl tisících hektarech bezzásahových území," řekl Aktuálně.cz mluvčí Lesů Radek Drahný. Václavské náměstí má rozlohu něco přes čtyři hektary.
Státní podnik Lesy a Agentura ochrany přírody a krajiny zatím vyhlásily devět území, kde se nebudou kácet ani vysazovat nové stromy a příroda se ponechá samovolnému vývoji.
"Vymezená bezzásahová území se mohou do budoucna stát novými "pralesy", kde jediným hospodářem bude sama příroda," řekl generální ředitel Lesů a někdejší šéf Krkonošského národního parku Jiří Novák.
Další prales na Kokořínsku
Dasavadním posledním "pralesem" se staly Havrany v Národní přírodní rezervaci Libický luh, která leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Má rozlohu 31,3 hektarů. Jde o unikátní systém lužního lesa s olšemi a duby.
"Stejně jako u ostatních lokalit i Havrany s odstupem doby poskytnou cenné informace o tom, jak se dané území bude vyvíjet při maximálním omezení lidských vlivů," uvedly ve společném prohlášení Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny.
Lesníci a ochranáři vytipovávají další vhodná území. "Nemáme ale přesně stanoveno, do kdy mají být vyhlášena další bezzásahová území," řekl Aktuálně.cz mluvčí Lesů Radek Drahný.
Vznikají i soukromé rezervace
Kromě "státních pralesů" vznikají v zemi i soukromé rezervace. Aktivní je především český svaz ochránců přírody, který s pomocí veřejných sbírek kupuje vhodné pozemky po celé republice.
Už třináctou privátní přírodní rezervací se v létě staly lužní lesy podél řeky Olše na severní Moravě. Má 2,5 hektaru. Pravidelně se v místech, kterým se říká v Lyngu, objevuje třeba orel mořský, hnízdí zde i kriticky ohrožený morčák velký.
"Cenu, za kterou pozemky vykupujeme, ale neuvádíme, protože by to mohlo ovlivňovat ostatní majitele, s nimiž vyjednáváme," řekl Aktuálně.cz koordinátor projektu Místo pro přírodu Jan Moravec. Stejně svaz nezveřejňuje ani místa, o něž má zájem.
"Pozemků, které by si zasloužily výkup, je po republice mnoho," tvrdí Moravec. Jiná odborná organizace - Česká společnost ornitologická - začala u Jaroměře ve východních Čechách budovat první českou soukromou ptačí rezervaci.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)
- Oslavme společně Červen - měsíc myslivosti (20.06.2025)
- Lípa srdčitá – nejen národní symbol (19.06.2025)
- Ministr Hladík na Radě ENVI: Snaha omezit olovo v munici nebere v potaz aktuální bezpečnostní situaci v Evropě (19.06.2025)