Účastníci ministerské konference se shodli na vzniku systému pro sdílení znalostí o rizicích pro panevropské lesy
19.04.2021 | MZe ČR
K plnění vize pro evropské lesy 2030, kdy jsou tyto lesy udržitelně obhospodařovány, aby byly odolné, zdravé, produktivní a multifunkční a aby přispívaly k udržitelnému rozvoji, se zavázala bratislavská ministerská konference procesu FOREST EUROPE.
Kvůli pandemii Covid-19 se poprvé uskutečnila prostřednictvím videokonference, které se zúčastnili ministři a další vysocí představitelé zodpovědní za lesnictví.
Náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář, který vedl českou delegaci, vystoupil na ministerském kulatém stolu k adaptaci lesů na změnu klimatu. Uvedl, že v důsledku nepříznivých dopadů klimatické změny na lesy čelí Česko největší kůrovcové kalamitě co do velikosti postiženého území i objemu napadeného dříví.
„Naše reakce na tuto situaci byla a je velmi komplexní, spolupracovalo na ní několik ministerstev a zahrnovala mimo jiné změnu lesního zákona, která dala vlastníkům lesů více flexibility při obnově dotčených lesů. Současně zaručuje, že obnovené lesy jsou různorodé ve smyslu druhového složení a prostorové struktury, a proto odolné. Také jsme představili nové finanční příspěvky, které cílí jak na kompenzaci ztrát příjmů způsobenou vynucenou nahodilou těžbou, tak i na obnovu poničených lesů,“ řekl náměstek Patrik Mlynář.
Vyjádřil také plnou podporu bratislavské rezoluci, ve které se signatáři mimo jiné zavázali zlepšit mezinárodní spolupráci v panevropském regionu a propojit národní a mezinárodní aktivity prostřednictvím založení mechanismu pro sdílení znalostí o rizicích pro panevropské lesy.
Konference se zúčastnili také zástupci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.
Na konferenci byla představena nová Zpráva o stavu evropských lesů. Zpráva je zveřejněna na této adrese: https://foresteurope.org/wp-content/uploads/2016/08/SoEF_2020.pdf.
Proces FOREST EUROPE je založen na dobrovolných závazcích 47 signatářských zemí. Začal již v roce 1990 s cílem podpořit trvale udržitelné hospodaření v lesích v Evropě. Touto ministerskou konferencí končí slovenské předsednictví, vedení přebírá Německo.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)