TZ AOPK ČR: Přemnožená spárkata zvěř likviduje cennou přírodu. Na semináři v Mikulově se hledá řešení
13.10.2022 | AOPK ČR
Škody způsobené přemnoženou spárkatou zvěří v posledních letech neúměrně narůstají. Především jde o jeleny evropské, srnce a prasata divoká, ale přemnoženy jsou v mnoha částech republiky i nepůvodní druhy, například daněk či jelen sika. Agentura přírody a krajiny ČR proto v Mikulově pořádá 12.-13. října odborný seminář Problematika poškozování biodiverzity přemnoženou spárkatou zvěří. Cílem je výměna zkušeností s řešením v rámci současných legislativních možností. Je určen pro pracovníky orgánů ochrany přírody – MŽP, AOPK ČR, národních parků a ČIŽP.
„Se škodami dosahujícími miliard korun se potýkají nejen vlastníci a uživatelé lesů a zemědělské půdy, ale dochází i k vážnému poškození přírody v chráněných územích. Někdy je to přímá likvidace rostlin okusem či vyrytím, často jsou tak ohroženy celé populace chráněných druhů, jako jsou orchideje či mečíky. Prakticky plošně je znemožněna přirozená obnova lesa. Vzhledem k tomu, že míra poškození zvláště chráněných území přímo ohrožuje cennou přírodu, je nutné tento stav rychle řešit,“ vysvětluje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Více než 80 účastníků semináře se seznámí se současným stavem poškození přírody zvěří v přírodovědně cenných územích, a to od doubrav na jihu Moravy a ve středních Čechách až po subalpínské trávníky v Jeseníkách a s osvědčenými způsoby řešení s využitím současných legislativních i ekonomických nástrojů. Samostatný blok prezentací se věnuje přístupům v národních parcích, kde není péče o území odtržena od péče o zvěř jako ve zbytku ČR.
Cílem seminářeje představit jeden z nejvýznamnějších celoplošných negativních vlivů limitujících obnovu lesních porostů a rozsáhle poškozujících biodiverzitu a především společně hledat možnosti řešení. Tato odborná akce by měla přispět k efektivnějšímu uplatňování dostupných nástrojů při řešení poškozování naší přírody v důsledku přezvěření a k již probíhající celospolečenské diskusi na toto téma mj. v souvislosti s připravovanou novelou mysliveckého zákona. Seminář je součástí integrovaného projektu LIFE Jedna příroda.
Kontakt:
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724 102 406, e-mail: karolina.sulova@nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)