Topolánek se pustil do Šumavy
06.09.2006 | Denik.cz
Do sporů kolem Národního parku Šumava se hned po svém oficiálním jmenování do funkce vložil premiér Mirek Topolánek. Chystanou reorganizaci parku označil jako příklad nemravných personálních změn, ke kterým došlo na sklonku vlády Jiřího Paroubka. "Mám informace, že byly provedeny v těchto dnech u Chráněné krajinné oblasti Šumava," uvedl Topolánek v Českém rozhlase. Podle vedení parku se však nejedná o žádné ukvapené změny na poslední chvíli. Připravují se totiž už od počátku devadesátých let.
O co vlastně na Šumavě jde? Od 1. října letošního roku by národní park neměl být organizován jako podnik na zpracování dřeva, ale jako moderní parky v západní Evropě. Dosavadních jedenáct lesních správ má nahradit šest územních pracovišť. Lesníci a strážci parku budou sloučeni do takzvané terénní služby. "Ze státních prostředků tak bude uspořeno osm až deset milionů korun ročně, ušetří se jedenáct služebních vozidel," uvedl mluvčí parku Radovan Holub. Změny, při kterých přijde o práci maximálně deset z 366 pracovníků národního parku, podle něj schválily také odbory.
Proti zavedení mezinárodně uznávaných pravidel ochrany přírody na Šumavě dlouhodobě protestují především regionální politici ODS. Ti odmítají omezování těžby dřeva a prosazují také některé projekty lyžařských a rekreačních center, které by mohly zničit část unikátní šumavské krajiny. Veřejnost se přitom staví za přísnější ochranu přírody. Podle průzkumů je pro rozšíření národních parků osmdesát procent občanů České republiky, proti kácení či výstavbě lyžařských středisek v chráněných oblastech je zhruba 60 procent občanů.
ODS už národní park jednou poškodila
Jako odstrašující příklad špatné péče o národní park v rámci celé Evropy uváděly světové ochranářské organizace Šumavu již v polovině 90. let. Za působení tehdejšího ministra životního prostředí za ODS Františka Bendy totiž došlo k drastickým zásahům do chodu parku, včetně kácení dřeva v nejcennějších částech Šumavy či nešetrné výstavby lesních cest kvůli lepší dostupnosti lokalit, kde se těžilo. Pokud kontroverzní rozhodnutí z té doby nebudou zrušena, hrozí Šumavě vyškrtnutí ze sítě mezinárodně uznávaných národních parků.
Další články v kategorii Lesnictví
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)