Tatry jsou obrazem zkázy
23.11.2004 | Denik.cz
Vysoké Tatry se budou vzpamatovávat až sto let z ničivé vichřice. Slováci proto zvažují, zda se budou ucházet o pořádání olympiády v těchto horách. Slovensko sčítá škody po ekologické katastrofě století, při které vichřice zpustošila Tatry. Páteční vichr, který dosahoval rychlosti 170 kilometrů v hodině, zničil zhruba polovinu tatranských lesů, to je 12 500 hektarů. Dalších 12 tisíc hektarů vítr poškodil.
Je zjevné, že kalamita vrátí podobu Vysokých Tater na začátek minulého století, kdy byly na území dnešních polomů holiny, na nichž se pásl dobytek. Polomy však po vichru zůstaly i na Oravě a na jižním svahu Nízkých Tater. Některé horské osady zůstávají bez elektřiny.
Vláda na likvidaci následků katastrofy již vyčlenila první pomoc ve výši deseti milionů korun. Škody v lesích zatím odborníci nedokázali odhadnout, zřejmě však dosáhnou stovek milionů korun. V zasažených oblastech se včera rozběhly odklízecí práce. Na pomoc vyrazí slovenští vojáci, do úklidu se už zapojuje těžká technika z Česka. Dřevorubce s pilami poslaly Pardubice, pomoc Slovensku včera zvažovala i Praha. Slováci přiznávají, že se jim vymstila snaha vytěžit z lesů co nejvíc dřeva. Proto v Tatrách sázeli rychle rostoucí smrky. Uragán zničil právě umělé smrkové lesy, původní borovice, buky a javory většinou zůstaly zachovány.
"Lepší důkaz, že přirozené lesy vydrží víc, ani nemůže existovat," řekl Juraj Lukáč, představitel ochranářského spolku Vlk. Odborníci odhadují, že se lesy v Tatrách vzpamatují za 70 až sto let. A upozorňují i na to, že na spoušť doplatí také zvířata.
"V lesích žilo mnoho ptáků, kteří budou hynout jen proto, že ze dne na den přišli o své stromy.
Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan již včera požádal Evropskou unii o pomoc při odstraňování škod. Slováci nyní zvažují, zda se mají ucházet o uspořádání olympiády v Tatrách. "Hlavním úkolem je, aby Tatry začaly žít. Teď je předčasné říci, zda je reálné pomýšlet na kandidaturu na pořádání olympiády," řekl včera šéf olympijského výboru František Chmelár.
Bilance živlu
vichřice zničila polovinu tatranských lesů, to je 12 500 hektarů vichr zabil dva lidi, z toho jednoho Čecha polomy po něm zůstaly i na Oravě a na jižním svahu Nízkých Tater některé horské osady jsou bez elektřiny
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)