Také v národním parku mají pasti na kůrovce
02.07.2004 | Děčínský deník
Pokácené stromy, překryté chvojím a povalující se v různých částech Českého Švýcarska, nemusejí návštěvníky národního parku znepokojovat. Na území s nejvyšším stupně ochrany přírody k žádné divoké těžbě dřeva nedochází. Ležící kmeny jsou pouze osvědčenou pastí na kůrovce. Škůdce se tam, podobně jako v dalších lesích v různých částech republiky, rozšířil díky nezvykle teplému loňskému létu.
"Pokud jsou tak příznivé podmínky, jaké nastaly minulé léto, kůrovec se rychle množí. V loňském roce se vylíhly tři generace tohoto škůdce a museli jsme na vzniklou situaci reagovat. Jedním z nejúčinnějších preventivních opatření jsou takzvané lapače. To jsou ty ležící kmeny stromů," vysvětlil Zdeněk Patzelt, ředitel Národního parku České Švýcarsko.
Tam během loňského roku lesníci zjistili zvýšený výskyt kůrovce v řadě míst. Ochranným opatřením se staly lapáky, představující na celém území parku asi dva tisíce kubíků dřevní hmoty. Lýkožrouti se do nich stahují a usazují se v kůře poražených stromů. Z těch se pak kůra sloupne a spálí. Samotné dřevo je možné ještě následně zpracovat.
Kromě toho se lesníci soustředili na umístění takzvaných feromonových lapačů. "Těch jsme nechali rozmístit v různých částech chráněného území více než dvě stě. Feromony s vábícím účinkem přilákají do sběrných nádob samečky kůrovců a podle jejich množství se dá odvodit, jak velké nebezpečí případného rozšíření škůdců se dá očekávat," poznamenal šéf Českého Švýcarska.
Podle stávajících poznatků ochránců přírody kůrovcová kalamita na území národního parku nehrozí. Příslibem k tomu, že se obavy nenaplní, je i letošní chladnější počasí.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR a Komora OZE podepsaly memorandum o spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů (16.07.2025)
- Borovice rumelská prosperuje na bývalé rozsáhlé imisní holině v Jizerských horách (16.07.2025)
- Lesy ČR a Komora OZE uzavřely memorandum o spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů (16.07.2025)
- Česko se podílí na odlesňování planety prostřednictvím spotřeby, vyplývá to ze studie (15.07.2025)
- Za hřiby jen do lesa? Nadšený houbař našel koloděje na sídlišti v Liberci (15.07.2025)
- Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji (14.07.2025)
- Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat (14.07.2025)
- Vodní nádrž Dachova u Hořic obnovily Lesy České republiky (10.07.2025)
- Borové lesy ohrožuje pilořitka borová, prospívá jí sucho (09.07.2025)
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)