Stromy nesmějí vedení vadit
09.11.2004 | Deník Jablonecka
V době vegetačního klidu žádají energetici majitele a uživatele pozemků, aby upravili porosty v blízkosti elektrického vedení. Svou výzvu ale vyvěšují většinou jen na úředních deskách. "Udržovat ochranné pásmo, které se liší podle toho, zda jde o vedení vysokého napětí, nebo o rozvod po obci, nám nařizuje energetický zákon," vysvětlil Jiří Zavadil ze Severočeské energetiky. Vlastní prořez ale v žádném případě nemusí majitelé nemovitostí provádět vlastními silami.
Zdaleka se úprava stromoví netýká jen velkých katastrálních území, ale i menších zahrad. "Lidé mají stromy na zahradách a chápeme, že je tam chtějí mít, ale je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost mezi větvemi z boku i shora," dodal pracovník energetiky s tím, že jsou schopni zprostředkovat kvalifikovaný prořez odbornou firmou. "Spolupracujeme nejen s pracovníky lesů, ale i jinými organizacemi," vysvětlil Zavadil. Nejproblematičtější je situace u ovocných dřevin, tam si při prořezu nechají poradit, aby zásah stromům spíše prospěl než naopak.
Nejdůležitější ovšem je, aby se ve snaze ušetřit za prořez firmou nepouštěli lidé do riskantního přiblížení k drátům pod napětím. Podle Zavadila se během posledních čtyř let, kdy je v jeho náplni starost o dodržování ochranných pásem, žádný úraz na Jablonecku naštěstí nestal. "Prořez je na naše náklady. Stačí jen podat požadavek na kterémkoliv příslušném obchodním místě," upozornil pracovník energetiky. Na území Jablonce dohlíží na zasahování větví do blízkosti vedení oddělení životního prostředí. "Přestože ořez provádíme, nemůžeme být všude. Uvítáme informace a požadavky nahlásíme energetikům," uvedla Barbora Koskubová z Městského úřadu v Jablonci.
Přestože energetici budou provádět podle Zavadila oklešťování stromoví po celou dobu vegetačního klidu, pro majitele a uživatele pozemků je vyhrazen termín do 15. listopadu. Při nedodržení ochranného pásma a neokleštění dřevin hrozí majitelům a uživatelům pozemků pokuta ze strany Státní energetické inspekce. Do tohoto termínu je také potřeba zadat požadavek na příslušném odběrném místě. Do úpravy stromoví, kterým jsou registrované významné krajinné prvky a památné stromy, se ale nesmí majitelé pozemku pouštět bez předchozího souhlasu. O úpravě těchto stromů musí rozhodnout odborníci na životní prostředí společně s energetiky.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)