Stav lesních porostů se pomalu zlepšuje

Česká Lípa - Česko bez lesů? Podle některých ekologů se především smrkové monokultury nedokáží vypořádat s kůrovcem, silnějším větrem, kyselostí půdy, nedokáží odolávat ani houbovitým chorobám a hrozí jim zánik. Pomohla by údajně radikální změna hospodaření v lesích. Lesníci nesouhlasí s tvrzením, že jsou lesy před zánikem.

"Naopak se zlepšuje i zdravotní stav samotných lesů. Lesy ČR navíc vysazují každoročně velké množství listnáčů, a tím se starají o druhovou pestrost porostů. Řídíme se jak zákonem, tak i dlouhodobým hospodářským plánem," vysvětlil ing. Jaroslav Junek s tím, že lesníci musí mladé sazenice navíc chránit před okusem lesní zvěře, ale také před škůdci. Podle lesních hospodářů by pomohlo i to, kdyby byl snížen počet lesní zvěře.

"Pro zvýšení druhové pestrosti a stability zajišťujeme dosadbu cenných listnatých dřevin, hlavně jilmů, dubů, buků, javorů, jasanů a pod.," připomenul Jaroslav Junek a dodal, že se zalesňují zejména holiny vzniklé těžbou dřeva. "Jarní výsadba končí v těchto dnech," řekl.Lesáci měli původně obavy ze sucha, které přetrvává ještě z předchozích let. Naštěstí jim letos pomohla bohatá sněhová nadílka, která s sebou vláhu přinesla. Vláhový deficit se podepsal například na oslabení borovic.

Junek ovšem připouští, že se kyselé deště v minulosti podílely na zhoršení zdravotního stavu lesů. Dalším nepříjemným faktorem je poškozování lesů divokou zvěří, která mladé stromky okusuje. "Ochrana porostů je zaměřena i na škůdce jako je kůrovec, proti kterému nasazujeme lapače," dodal Junek.

MILAN DOLEŽAL

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info