Státní lesy učinily krok k vyšším výnosům z dříví
12.03.2005 | Právo
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil vítěze výběrových řízení na činnosti, které budou provádět jeho smluvní partneři. Byl tak učiněn důležitý krok, aby stát zbytečně nepřicházel o nemalé částky z prodeje dříví. „Celkem se do tendrů přihlásilo 134 firem a zakázky získá čtyřicet z nich. Výběrové řízení bylo jednokolové bez možnosti odvolání. Neúspěšní uchazeči ale mohou žádat vysvětlení, proč jejich nabídka byla vyřazena,“ sdělil Právu mluvčí LČR Lubomír Šálek. Novou obchodní politiku LČR prosazuje ministr zemědělství Jaroslav Palas. Ceny, za něž státní lesy v minulosti prodávaly dříví soukromým firmám, nebyly totiž tržními. Namísto toho, aby se razantně prosadila reforma, byly LČR svázány řadou účelově založených smluvních vztahů.
Asociace: neměly uspět nižší nabídky
Rovněž Nejvyšší kontrolní úřad upozornil, že asi tři čtvrtiny smluv byly v minulosti podepsány bez výběrového řízení. To se teď Lesy ČR snaží napravit. Ukončené tendry se však týkaly jen dvanácti procent ploch, které LČR spravují. Budou proto následovat další výběrová řízení.
Na základě smluv, jež budou s vítězi výběrových řízení uzavřeny, by Lesy ČR měly získat proti dosavadnímu způsobu hospodaření ročně navíc nejméně 700 miliónů korun.
Snaha LČR o změnu smluvních vztahů ovšem vyvolává nevoli řady soukromých lesnických firem. Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) na vyhlášení vítězů tendrů reagovala prohlášením, že pravidla pro vyhodnocení nabídek obsahovala sporná ustanovení a že v některých případech uspěly nabídky finančně nevýhodné pro LČR.
„Například na územní jednotce Ronov nad Doubravou vybraly Lesy ČR jako vítěze firmu, která nabídla provedení prací za 9,4 miliónu korun. Tato nabídka byla z osmi podaných cenově druhá nejhorší,“ tvrdí ČAPLH.
Cena byla pouze jedním z kritérií
Naopak Lesy ČR považují průběh výběrových řízení za dostatečně transparentní. Na základě připomínek lesnických firem byl ještě před otevíráním obálek způsob hodnocení upraven, aby nerozhodovala pouze cena. Objektivnost byla zajištěna i tím, že se otevírání obálek a čtení nabídek zúčastnili pracovníci firmy Euroenergy, která není svázána s LČR ani s lesnickými firmami. Ve druhé fázi tendru opustili zástupci Euroenergy komisi a byli nahrazeni příslušným ředitelem krajského inspektorátu, který se podílel na hodnocení. V něm měla nabídnutá cena 45procentní váhu, reference také 45procentní a zbývajících deset procent bylo za certifikát ISO.
„Pro každé hodnotící kritérium byly přiděleny body, ty se potom sečetly a zvítězila nabídka, která jich měla nejvíce. V případě rovnosti bodů rozhodla o vítězi nabídnutá cena,“ upřesnil Šálek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)