Stát chce opět omezit práva vlastníků lesů
13.12.2004 | Denik.cz
Majitelé lesů jsou zděšeni. Stát chce znovu posílit pravomoc úředníků nad vlastníky. Chce zavést institut nucené správy, pokud bude majitel lesa neznámý, nezvěstný nebo když svou nečinností ohrozí zachování lesa nebo lesů sousedních vlastníků. Přitom národní lesnický program, který Špidlova vláda přijala v lednu 2003, posiloval samostatnost vlastníků lesa a omezoval vliv státní správy. Po roce však stejná vláda dospěla k závěru, že to má být naopak. "Vláda letos přijala usnesení, kterým chce znovu posílit vliv státní správy, což je v naprostém rozporu s Národním lesnickým programem," potvrdil tajemník Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Ctibor Záruba.
Vláda chce totiž zavést institut nucené správy. Důvodem pro jeho vznik má být boj proti nezákonným těžbám dříví, které porušují stabilitu lesů. Nelegální těžbou byly nejvíc postiženy okresy Vsetín, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Šumperk, Zlín a Havlíčkův Brod. Objevily se i případy, kdy zloději vykáceli celý les bez vědomí vlastníka. Jenže v budoucnu se teď může stát, že okradeného majitele lesa ještě potrestá stát – uvalí na jeho lesní pozemek nucenou správu, kterou by vykonával státní podnik Lesy ČR.
"Nucená správa by měla nastat jen výjimečně, například když je vyhlášena kůrovcová kalamita v celé oblasti a majitel se o svůj les nestará a hrozí rozšíření kůrovce," připustil předseda Sdružení vlastníků lesů František Kučera. Proti rozšiřování státních zásahů do vlastnických práv se postavily všechny lesnické společnosti, sdružení vlastníků i lesnické fakulty. Požádaly premiéra Stanislava Grosse, aby ministerstvo zemědělství připravilo zcela nový lesní zákon.
Odpověď je však zaskočila. "Premiér místo toho, aby rozporuplná rozhodnutí vlády řešil, přenesl záležitost na ministerstvo zemědělství. To odpovědělo, že je sice stejného názoru jako my, ale úkol, který jim dala vláda, trvá," podivil se předseda Sdružení vlastníků lesů František Kučera. Ministerstvo zemědělství tedy bude připravovat zákon, s nímž nesouhlasí ani jeho úředníci, vlastníci lesa ani lesnická veřejnost.
Nelegální těžba dřeva
Od roku 1996 do konce roku 2002 bylo v rozporu s lesním zákonem vytěženo 653 tisíc krychlových metrů dřeva, což je zhruba půl procenta z roční tržby dřeva v celé republice. Podle ministerstva životního prostředí tak bylo zničeno 2300 hektarů lesních porostů.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)